Obrovský objav na najhorúcejšej planéte v galaxii!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Pixabay
Pomocou novo vyvinutej metódy vedci objavili na najhorúcejšej planéte v galaxii vzácny kov známy ako terbium.
Minulý týždeň astronómovia zistili prítomnosť najťažšieho existujúceho prvku, samária, na exoplanéte Jupiter, vzdialenej 556 svetelných rokov od Zeme. Teraz bol v atmosfére rovnako zvláštnej exoplanéty zistený ďalší zvláštny prvok, mimoriadne vzácny terbium.
KELT-9 obieha okolo hviezdy vzdialenej od Zeme približne 670 svetelných rokov a astronómovia ju objavili v roku 2016. Objav umožnila nová metóda, ktorú vyvinuli vedci z Lundskej univerzity vo Švédsku.
"Vyvinuli sme novú metódu, ktorá nám umožňuje získať oveľa podrobnejšie informácie ako kedykoľvek predtým. Umožnila nám objaviť sedem prvkov vrátane vzácneho prvku terbia, ktorý sa nikdy nenašiel v atmosfére žiadnej exoplanéty,"
- uviedol vo vyhlásení Nicholas Borsato, doktorand astrofyziky na Lund University.
Terbium je vzácny kov patriaci do skupiny lantanoidov. Je taký vzácny, že 99 percentť terbia na svete sa vyťaží v jedinom banskom revíri Bayan Obo v Mongolsku. Preto astronómov ohromilo, keď objavili tento unikátny prvok v atmosfére exoplanéty vzdialenej stovky svetelných rokov od Zeme, informuje portál Interesting Engineering.