Ríša: Veľkolepé pokračovanie série Zlatý vek od Conna Igguldena
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Ikar
Staňte sa svedkami rozkvetu a boja o moc v najnovšom pokračovaní epickej ságy Conna Igguldena. Je tu 2.diel fascinujúcej série Zlatý vek – Ríša. „Svižné a dynamické dielo, nabité energiou, násilím a ohnivými prejavmi skvelých rečníkov v aténskom sneme. Iggulden majstrovsky zachytáva mocenské boje, politické intrigy a hrôzy bojov zblízka,“ napísali v The Daily Mail.
Perikles, lev Atén, sa vracia domov ako víťazný hrdina a vodca, ktorý má na svojich bedrách úlohu udržať slávu a silu svojej ríše. Hoci naoko panuje mier, temná hrozba zvaná Sparta stále narúša krehkú rovnováhu moci.
Keď náhla katastrofa zrazí Spartu na kolená, Perikles uvidí šancu posilniť aténsku nadvládu – no jeho cesta za trvalým mierom vedie cez bojisko, kde neexistujú žiadne istoty. Z popola navyše povstáva nový spartský vodca, neúprosný mladík odhodlaný obnoviť moc svojho ľudu.
Vojna tak opäť klope na brány a osud Atén visí na vlásku.
Ríša je ďalšia lahôdka pre fanúšikov antického sveta, ktorý ožíva na stránkach Conna Igguldena. Cítite vône a chute, počujete zvuky, rinčanie zbraní...vidíte Atény ako vyzerali v tom období, v čase ich najväčšieho kultúrneho a mocenského rozmachu. Vychutnajte si pútavý historický román, ktorý je autentický, vierohodný s úžasne zvládnutými bojovými scénami.
Conn Iggulden opäť exceluje vo svojej schopnosti kombinovať historickú presnosť s dynamickým rozprávaním. Chvíľami máte pocit, že stojíte priamo v strede vojenskej porady alebo na bojisku. Nechýba širší geopolitický kontext, čo robí z Ríše nielen napínavý román, ale aj fascinujúcu sondu do antickej histórie.
„Zachovali sa dva príbehy z čias, keď Perikles slúžil ako vyšší veliteľ, hoci nevieme, kde ani kedy sa odohrali. Dokážeme z nich však vyčítať jeho povahu. Koniec koncov, učili ho filozofi a myslitelia ako Anaxagoras a Zenón,“ píše Conn Iggulden. „V prvom príbehu jeho vojaci spanikária počas búrky. Perikles vykreše iskru a vysvetlí im, že takto vznikajú blesky, len vo väčšom meradle. Druhý príbeh je podobný – pri zatmení slnka sa jeho poverčiví muži takmer zbláznia. Perikles podrží plášť nad skrčeným mužom a ukáže im, že ide iba o tieň. Nemáme dôvod spochybňovať pravdivosť týchto príbehov. Poukazujú na Periklovu mimoriadnu múdrosť a prezieravosť – niet divu, že je po ňom pomenované celé toto obdobie – Periklov zlatý vek.“