Archeológovia otvorili 4000 rokov uzavretú pyramídu v Egypte
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozrite si tiež archívne video o tom, ako stavali pyramídy.
Egyptskí archeológovia otvorili pyramídu, ktorá bola neporušená 4000 rokov. Objav môže prepísať históriu a odhaliť nové tajomstvá starovekého Egypta.
Tím egyptských a medzinárodných archeológov otvoril starovekú pyramídu, ktorá bola dokonale utesnená celé štyri tisícročia. To, čo našli, vraj môže prepísať časť histórie – a možno aj pochybnosti o tom, kto pyramídy skutočne postavil.
Pyramída bez vchodu. Len bloky a tajomstvo
Pyramída sa nachádza v oblasti južne od Sakkáry. Doteraz nebola otvorená, pretože vchod bol zaliaty masívnym kamenným závalom. Vedci predpokladali, že ide o obyčajnú nezdokumentovanú hrobku. Mýlili sa.
Keď sa tím dostal dnu, objavili komplexnú architektúru s prekvapivo pokročilými štruktúrami, ktoré nezodpovedajú štandardnej egyptskej výstavbe známej z tej doby.
Šokujúce detaily, ktoré nemali existovať
Vo vnútri sa nachádzali:
- kamenné panely s neznámymi symbolmi,
- presne opracované steny bez stôp po nástrojoch,
- hrobka bez tela – len artefakty z materiálov, ktoré sa v Egypte v tom čase nepoužívali.
Niektorí odborníci dokonca pripúšťajú, že technológia stavby pôsobí modernejšie, než dovoľuje oficiálna egyptológia.
Prepíše to dejiny? Alebo len rozvíri konšpirácie?
Egyptológovia sú opatrní, ale niektorí vedci tvrdia, že pyramída nemohla byť postavená s dostupnou technológiou tej doby. Podobné názory boli roky označované za pseudoarcheológiu, no dnes už aj oficiálna veda pripúšťa:
„Možno máme v histórii vážnu medzeru.“
Čo ak pyramídy nepostavili len Egypťania?
Niektoré teórie (hoci kontroverzné) hovoria o tom, že pri stavbe pyramíd mohli hrať úlohu staršie, nám neznáme civilizácie, ktoré buď zmizli, alebo splynuli s neskoršími kultúrami.
Táto nedávno otvorená pyramída môže byť kľúč k jednej z najväčších hádaniek staroveku.