Zabudnutá kamera z jazera ukrývala šokujúce zábery
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: FreePik
Lochnesská príšera – legenda, ktorá žije. Doslova. Najnovšie zábery podvodnej kamery umiestnenej v jazere Loch Ness spôsobili medzi vedcami rozruch. Nejde o rozmazaný tieň, ale o pomerne ostrý záznam pohybujúceho sa objektu, ktorý nezodpovedá žiadnemu známemu živočíchovi v oblasti.
Moderná technika na stopách prastarej záhady
Výskumný tím z University of Bath využil špeciálnu podvodnú kameru s nočným videním, ktorá niekoľko dní monitorovala dno jazera. A práve počas jednej pokojnej noci zachytila zariadenie dlhý, tmavý objekt s podozrivo hladkým pohybom. Nešlo o rybu. Nešlo o tulene. A určite nie o obyčajný kameň.
„Niečo sa tam pohybovalo. Plynulo. Veľké. Živé. A veľmi tiché,“ znie prvý komentár vedcov, ktorí záznam analyzujú.
Staré príbehy dostávajú nové kontúry
Prvá zmienka o Loch Nesskom monštre pochádza už zo 6. storočia. V priebehu 20. storočia sa objavovali rôzne fotografie a svedectvá – no žiadne nebolo považované za dostatočne dôveryhodné. Až doteraz.
Tento nový záznam je podľa odborníkov najčistejším, aký kedy existoval. Objekt sa na videu pohybuje niekoľko sekúnd a zanecháva za sebou vírenie vody. Rozmery sa odhadujú na 4 až 6 metrov, telo je tmavé a podlhovasté.
Čo to teda je?
Hypotézy sa množia – od neznámeho druhu úhora, cez veľkého plaza, až po potomka prehistorického tvora. Niektorí dokonca hovoria o geneticky zmutovanom tvore, ktorý by sa mohol skrývať v jazerách už desaťročia – mimo dohľadu, mimo času.
Vedci sú zatiaľ opatrní. Nevyvracajú však, že v jazere môže žiť niečo, čo zatiaľ nemá v biologickej klasifikácii svoje miesto.
Prečo nás to stále tak fascinuje?
Lebo ide o niečo medzi realitou a mýtom. A práve na tom mieste, kde sa prelínajú fakty s vierou, začína naša predstavivosť pracovať naplno. Chceme veriť, že vo svete ešte existujú tajomstvá. Že niečo uniklo vede, logike a internetu.
A možno aj preto dnes muži po celom svete klikajú na zábery z jazera Loch Ness so zatajeným dychom.