Zle spočítaná populácia? Vedci tvrdia, že odhady sú nesprávne!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: FreePik
Súčasná svetová populácia sa odhaduje na približne 8,2 miliardy. Nový výskum však naznačuje, že vlády, medzinárodné inštitúcie a vedci mohli výrazne podceniť skutočný počet obyvateľov planéty.
Podceňovanie počtu ľudí na vidieku
Hlavným dôvodom je, že väčšina databáz výrazne podceňuje počet ľudí žijúcich vo vidieckych oblastiach, kde je ich sledovanie a zaznamenávanie náročné. Vedci z fínskej univerzity Aalto analyzovali päť najrozšírenejších databáz globálnej populácie – WorldPop, GWP, GRUMP, LandScan a GHS-POP – a zistili, že v nich môže chýbať 53 až 84 percent vidieckej populácie. Dokonca aj najpresnejšie súbory údajov z roku 2010 podcenili počet vidieckeho obyvateľstva o 32 až 77 percent.
Tím zároveň upozorňuje, že podobné chyby sa pravdepodobne opakovali aj v dátových súboroch z rokov 2015 a 2020. Keďže sa predpokladá, že až 43 percent svetovej populácie žije vo vidieckych oblastiach, je možné, že odhad celkového počtu obyvateľov Zeme na 8,2 miliardy je nižší, než je realita. O koľko presne? To je otázka, na ktorú vedci zatiaľ nepoznajú odpoveď.
Pozrite si video o zvýšení ludskej populácie medzi rokmi 10 000 p.n.l. a 2100
Nie všetci so štúdiou súhlasia
Nie každý je však touto štúdiou presvedčený. Stuart Gietel-Basten z Hongkongskej univerzity vedy a technológie v rozhovore pre New Scientist upozornil, že výsledky nemusia byť univerzálne aplikovateľné, pretože sa výrazne sústredili na Čínu a ďalšie ázijské regióny. Poznamenal: "Myslím si, že je veľmi veľký skok povedať, že sa to stalo aj na miestach, ako je Fínsko, Austrália, Švédsko atď. Na iných miestach s veľmi sofistikovanými registračnými systémami na základe jedného alebo dvoch údajových bodov, je veľký podpočet."
Odhaľuje zásadné problémy
Napriek tomu štúdia poukazuje na zásadné problémy pri zhromažďovaní populačných údajov, najmä z vidieckych oblastí v rozvojových krajinách, regiónov zasiahnutých krízami, ktoré neprešli industrializáciou. Napríklad databázy GRUMP a WorldPop využívajú satelitné snímky na monitorovanie obyvateľstva na základe nočného osvetlenia, no táto metóda môže prehliadať oblasti bez elektrickej siete.
Ak chceme získať presnejší obraz o našej planéte, je nevyhnutné odstrániť tieto nedostatky v údajoch. Presnejšie mapovanie populácie môže zlepšiť alokáciu zdrojov, efektívnejšie plánovanie infraštruktúry a celkovo prehĺbiť naše pochopenie ľudskej spoločnosti.