Zatiahnuté
Bratislava
Irma
14.11.2024
Šokujúci pohľad: Obrovská egyptská pyramída sa zrútila
Zdielať na

Šokujúci pohľad: Obrovská egyptská pyramída sa zrútila

Zdroj: Pexels/Clive Kim

Na internete sa množia rôzne vysvetlenia, prečo je to všetko, čo z kedysi majestátnej stavby môžeme vidieť.

Staroegyptský piesok ukrýva dávne tajomstvá, ktoré už stáročia pútajú pozornosť vedcov, odborníkov, archeológov a turistov. Zatiaľ čo pri pohľade na pyramídy v Gíze sú všetci ohromení a trvá im takmer niekoľko dní, kým sa vyrovnajú s tým, že stoja pred gigantickým, neopakovateľným a výnimočným monumentom ľudskej histórie, neuvedomujú si, že egyptská krajina stále ukrýva neuveriteľné množstvo tajomstiev a že existujú pyramídy, ktoré nám môžu povedať oveľa viac o tom, čo sa dialo pred tisíckami rokov.

Ktoré nie sú také dokonalé, ale v tom je ich krása.

Taká je aj slávna Čierna pyramída v Egypte, ktorá sa nepodobá na žiadnu inú pyramídu v púšti, pretože je zrútená, zohavená a pre návštevníkov Egypta predstavuje úplne abstraktný pohľad.

Čo sa však mohlo stať?

Postavil ju faraón Amenemhat III. v období Strednej ríše, ale nezostala symbolom dokonalej moci, pretože v mnohých ohľadoch neobstála v skúške času, no práve v tom spočíva jej výnimočnosť a poskytuje aj pohľad na stavbu pyramíd.

Je najmä príkladom ťažkostí, ktorým čelili starovekí stavitelia pri budovaní týchto gigantických pyramíd. Rozpráva o krehkosti histórie a krehkosti času v jeho nedokonalosti. Vláda faraóna sa vyznačovala veľmi veľkým hospodárskym rozmachom, ríša počas jeho vlády prekvitala.

A prosperita umožnila faraónovi pustiť sa do série ambicióznych podnikov.

Jeho stavba sa však líšila od ostatných pyramíd, jeho materiály boli odlišné od ostatných, keďže bol postavený predovšetkým z tehál, a nie z vápenca, mal byť dokončený rýchlejšie a uhol sklonu jeho stien bol úplne iný ako u pyramíd postavených predtým. Neskôr sa ukázalo, že aj táto strmosť prispela k jej zrúteniu.

Hlina a strmšia konštrukcia podporovali eróziu a stavba bola oveľa nestabilnejšia. Zrútenie pyramídy preto muselo byť veľmi dlhým procesom, ktorý trval stáročia, tisícročia, kým sa pretvoril do dnešnej podoby.

Chátrajúci stav pyramídy tiež sťažuje skúmanie jej vnútra, ktoré môže skrývať množstvo zložitých chodieb.

Napriek tomu, zničená podoba Čiernej pyramídy dodnes priťahuje ľudí:

Súvisiace články