Jasno
Bratislava
Lukáš
18.10.2024
Pod hladinou jazera objavili 40 mohutných pravidelných kruhov
Zdielať na

Pod hladinou jazera objavili 40 mohutných pravidelných kruhov

Zdroj: FreePik

Niektoré z nich majú v priemere stovky metrov.

Laboratórium pre výskum životného prostredia Veľkých jazier (GLERL) Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA) potvrdilo, že na dne jazera Michigan sa nachádza približne 40 kruhových štruktúr.

Výskumníci NOAA skúmali Veľké jazerá v roku 2022, keď pomocou sonaru zistili na dne jazera zvláštne kruhové priehlbiny. Priehlbiny s priemerom od 91 metrov do 183 metrov približne v tom istom čase upútali pozornosť lovca lodných vrakov, hoci vedci mali len nedávno možnosť pozrieť sa na ne bližšie.

Tím expedície, ktorý sa vydal na cestu v auguste, našiel približne 40 týchto stôp, o ktorých sa predpokladá, že sú to závrty, v línii asi 22,5 kilometra juhovýchodne od Sheboyganu smerom na Port Washington.

„Do nášho zorného poľa sa ich dostali desiatky,“ povedal pre Live Science Brendon Baillod, lovec vrakov lodí, ktorý ich videl v roku 2022. „Väčšina z nich mala priemer od 500 do 1 000 stôp (152 až 309 metrov) a boli nepravidelného tvaru.“
„Závrty sa najčastejšie vyskytujú v území, ktoré geológovia nazývajú „krasový terén“,“ vysvetľuje Geologický úrad USA. „Ide o oblasti, kde sa typy hornín pod zemským povrchom môžu prirodzene rozpúšťať podzemnou vodou, ktorá v nich cirkuluje. Medzi rozpustné horniny patria soľné ložiská a dómy, sadrovec, vápenec a iné karbonátové horniny.“

Jazero Michigan je podložené vápencami, čo vysvetľuje, ako vznikli. Hoci sa ich vznik dá pomerne ľahko vysvetliť, tieto závrty zďaleka nie sú nudné. Podobné závrty sa našli v Huronskom jazere, kde podzemná voda chudobná na kyslík a bohatá na síru podporuje mikrobiálne spoločenstvá, ktoré pripomínajú život, aký mohol existovať na Zemi pred približne 2,5 miliardami rokov.

„Podobne ako na ranej Zemi, aj v závrte Middle Island v jazere Huron dominujú mikroorganizmy. Vedci v súčasnosti rozoznávajú tri domény alebo superdomény na strome života: Baktérie, ktoré sú fyziologicky všestranné, veľmi úspešné a mimoriadne rozmanité; Archaea, ktoré sú známe svojou schopnosťou prosperovať v extrémnych prostrediach a vykonávať jedinečné fyziologické činnosti, ako je napríklad produkcia metánu; a Eukarya, rastliny a živočíchy (ako sme my), ako aj huby a protisty,“

- vysvetľuje štúdia o ponore v Huronskom jazere.

„Analýzou DNA sa zistilo, že väčšina mikroorganizmov vo fialovom koberci patrí k Phormidium autumnale, kmeňu fotosyntetizujúcich siníc. Tieto dlhé vláknité organizmy zbierajú svetelnú energiu a produkujú organický uhlík z oxidu uhličitého (CO2) rozpusteného v podzemnej vode.“

Tieto organizmy sa nachádzajú od Yellowstonského národného parku až po trvalo zaľadnené ľadové jazerá v Antarktíde.

„Hlboko v sedimentoch sme našli aj druhy archeí produkujúce metán, ako aj niekoľko eukaryotických druhov, ktoré rastú v podloží. Hoci väčšina ich sekvencií DNA je podobná známym organizmom, niektoré z nových sekvencií môžu predstavovať nové a doteraz neobjavené mikrobiálne formy života.“

Na zistenie, aký druh života môže ukrývať Michiganské jazero, budú potrebné ďalšie štúdie, hoci vedci z GLERL pre Milwaukee Journal Sentinel uviedli, že predpokladajú, že ponory majú podobný charakter a mohli by nám pomôcť dozvedieť sa viac o podmienkach na ranej Zemi.

Ak si chcete pozrieť video s pravidelnými kruhmi, kliknite sem:

Súvisiace články