Britský výskumník odhaľuje tajomstvo pod ľadom Antarktídy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: FreePik
Bola Antarktída vždy jedným z najsuchších miest na planéte? Alebo bola domovom najvyspelejšej civilizácie na Zemi?
Antarktída je najväčšou púšťou na Zemi. Nejde o omyl, púšť je definovaná ako oblasť, kde ročný úhrn zrážok nepresahuje 250 milimetrov. Antarktída tomu dokonale zodpovedá, keďže na jej pobreží ročne spadne len 200 mm, ale vo vnútrozemí len 20 - 50 mm.
Rozloha Antarktídy je 14,2 milióna kilometrov štvorcových, čo prevyšuje rozlohu saharskej piesočnatej púšte, ktorá má „len“ 9,2 milióna kilometrov štvorcových. Nie vždy to však bolo tak a existuje veľa dôkazov, ktoré naznačujú, že južná ríša snehu a ľadu bola kedysi obývateľná.
Jedným z najznámejších zástancov tejto teórie je britský spisovateľ a výskumník Graham Hancock, ktorý je často obviňovaný z pseudovedy a nesprávnej interpretácie archeologických dôkazov. Je presvedčený, že na Zemi existovala vysoko rozvinutá civilizácia doby ľadovej, ktorú ukončila záhadná kataklizma. Ich vedomosti sa však nestratili, ale boli odovzdané egyptskej, mezopotámskej a stredoamerickej civilizácii.
Hancock sa domnieva, že veľká časť Antarktídy bola bez ľadu ešte pred 6 000 rokmi. Svedčí o tom zaujímavá mapa tureckého admirála Piriho Reisa zo 16. storočia, ktorá verne zobrazuje pobrežie Antarktídy, dnes pokryté ľadom a snehom.
Podľa autora stačí kopať dostatočne hlboko do antarktického ľadu, aby sme našli stopy vyspelej civilizácie. Napríklad 1 200 kilometrov dlhé pohorie Gamburčev je veľké ako Alpy, vysoké 2 700 metrov a pokryté 600 metrami snehu a ľadu. Ako vznikol takýto úžasný útvar?
Hancock je presvedčený, že v údoliach a jaskyniach tohto regiónu by sme určite našli stopy dávnej rozvinutej spoločnosti.
Ďalšie záhady o Antarktíde: