Revolučný staroveký nález: Zmení históriu Európy?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozrite si tiež archívne video o unikátnom náleze z 13. storočia
Objav vyvoláva viac otázok ako odpovedí.
Archeologický objav v Marliens pri francúzskom Dijone odhalil fascinujúci príbeh ľudského osídlenia v priebehu vekov a ponúka zaujímavý pohľad na bohatú históriu tohto regiónu. Francúzsky národný archeologický výskumný ústav (Inrap) označil nálezisko za "bezprecedentné" a odhalil v ňom komplexné usporiadanie ohradených objektov z obdobia od neolitu po prvú dobu železnú, pričom každá vrstva poskytuje jedinečný pohľad na staroveké spoločnosti a ich zvyky.
Ústredným bodom objavu je pozoruhodný monument pozostávajúci z troch vzájomne prepojených ohrád, ktorý vykazuje zmes architektonickej prepracovanosti a symbolického významu. Centrálna hrobka s priemerom 36 stôp slúži ako ústredný bod, obklopený dvoma menšími hrobkami na severe a juhu. Ohrada v tvare podkovy na severe a čiastočne otvorená kruhová konštrukcia na juhu sú dômyselne prepojené s centrálnou stavbou a vytvárajú súdržný celok, ktorého účel a význam zaujímajú bádateľov.
Vrstva štrku v bočných ohradách naznačuje existenciu ohrady, čo poukazuje na zámerné vymedzenie priestoru v rámci pamiatky. Tento architektonický prvok spolu s nálezmi, ako sú kremenné hroty šípov, náramky lukostrelcov a dýka zo zliatiny medi, poskytujú lákavé indície o funkcii a kultúrnom kontexte pamiatky. Rádiokarbónové datovanie organického materiálu nájdeného v ohradách môže vrhnúť ďalšie svetlo na chronológiu, ktorá sa môže pohybovať od 10 000 do 2200 rokov pred n. l.
Nález náramku zdobeného stopami oxidu železitého vyvoláva zaujímavé možnosti, pokiaľ ide o jeho obradný alebo pohrebný význam. Hoci takéto nálezy často sprevádzajú pohreby, jednoznačný dôkaz spájajúci náramok s konkrétnym rituálom alebo pohrebnou praxou stále chýba, čo poukazuje na zložitosť interpretácie archeologických nálezov v kultúrnom kontexte.
V samostatnej časti náleziska sa nachádza päť kruhových pohrebných komôr z obdobia približne 1500 až 1300 rokov pred n. l., ktoré poskytujú ďalší pohľad na staroveké pohrebné praktiky a kultúrne tradície. Prítomnosť pohrebných pozostatkov a pohrebnej hranice v najväčšej pohrebnej komore zdôrazňuje význam lokality ako obradného centra, a to napriek tomu, že kyslé pôdne podmienky znemožňujú zachovanie nespálených kostí.
O niečo ďalej sa nachádza nálezisko z prvej doby železnej s urnami a pohrebnými ornamentmi, ktoré ponúka ďalšiu vrstvu historických artefaktov, zatiaľ čo neďaleké studne z mladšej doby bronzovej poskytujú cenné poznatky o prírodnom prostredí a krajine regiónu v tomto období.
Keďže sa výskumníci púšťajú do komplexnej analýzy artefaktov a environmentálnych údajov nájdených na lokalite, zostávajú optimistickí, pokiaľ ide o rekonštrukciu diferencovaného vývoja oblasti v priebehu tisícročí. Prostredníctvom dôkladného štúdia a spolupráce sa snažia zostaviť komplexný príbeh, ktorý osvetlí kultúrnu, sociálnu a environmentálnu dynamiku, ktorá formovala starovekú krajinu Marliens a okolitý región.
Pozrite si nasledujúce video a dozviete sa viac o tomto fantastickom objave: