Prehovoril ukrajinský námorník, ktorý sa pokúsil potopiť jachtu ruského miliardára
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: REUTERS/Juan Medina
Muža za jeho čin zatkli, ale už ho prepustili a v súčasnosti slúži v ukrajinskej armáde.
Taras Ostapčuk pracoval v čase vypuknutia vojny viac ako desať rokov ako hlavný inžinier lode Lady Anastasia, napojenej na ruského oligarchu Alexandra Michejeva.
Muž uviedol, že 26. februára po tom, čo zakotvil v doku na Malorke, videl zábery raketových útokov na obytné budovy v jeho rodnom meste Kyjeve. Nedokázal dostať z hlavy myšlienku, že ďalší úder by mohol zasiahnuť aj ich dom.
Vtedy sa rozhodol potopiť jachtu
- uviedol pre CNN.
Dodal, že údajného majiteľa luxusnej jachty považuje za osobne zodpovedného za útoky. Michejev je generálnym riaditeľom ruskej spoločnosti vojenského priemyslu Rosoboronexport, ktorá obchoduje aj s bojovými vrtuľníkmi, tankami, raketovými odpaľovacími systémami a ponorkami.
CNN kontaktovala Michejeva v súvislosti s vlastníctvom Lady Anastasie, ale hovorkyňa spoločnosti odpovedala, že informácie o osobnom živote a majetku zamestnancov spoločnosti nebudú zverejňovať, pokiaľ to nevyžaduje ruské právo.
Ostapčuk však o tejto otázke nepochybuje.
"Ak niečo vyzerá ako pes, šteká ako pes, hryzie ako pes, je to pes. Preto, ak jachtu využíval na dovolenky desať rokov [Michejev a jeho rodina], myslím si, že je skutočným vlastníkom jachty,"
- povedal pre CNN.
A Ukrainian man who was Lady Anastasia’s chief engineer for a decade says the yacht belongs to a Russian oligarch. He explains why he tried to sink the ship. @DrewGriffinCNN reports. pic.twitter.com/M5w9opkZIB
— CNN (@CNN) March 25, 2022
Po rozhodnutí potopiť loď Ostapčuk otvoril ventily v strojovni Lady Anastasie a následne v ubytovacej časti, cez ktorú začala tiecť voda.
"Okrem mňa boli na palube ďalší traja členovia posádky. Informoval som ich, že jachta sa potápa a musia opustiť loď,"
- povedal.
Upresnil, že zvyšok posádky boli tiež Ukrajinci, ale „zo strachu, že to bude mať dopad na ich prácu“, zavolali políciu. Pracovníci prístavu nakoniec použili vodné čerpadlo, aby zabránili potopeniu lode a Ostapčuk bol zatknutý.
"Na polícii som vypovedal, že som sa pokúšal potopiť loď ako politický protest proti ruskej agresii. Treba si vybrať. Buď ste s Ukrajinou, alebo nie ste. Musíte si vybrať medzi Ukrajinou a svojou prácou... Nepotrebujem prácu, ak Ukrajina neexistuje."
Španielske úrady ho 27. februára napokon prepustili a muž je odvtedy na Ukrajine a slúži v armáde.