Polojasno
20°
Bratislava
Hana, Anna
26.7.2025
Pyramídy ako kalendár? NASA odhalila šokujúcu pravdu
Zdielať na

Pyramídy ako kalendár? NASA odhalila šokujúcu pravdu

mayan-pyramid-at-night

Zdroj: FreePik

Neuveriteľné objavy výskumníka počas dovolenky v Mexiku naznačujú, že mayské pyramídy neboli len náboženské stavby. Boli to aj dokonale fungujúce kalendáre a observatóriá.

Pyramída, ktorá počíta dni

V starovekom meste Chichen Itzá sa nachádza jedna z najznámejších mayských pyramíd – El Castillo. Na prvý pohľad len majestátna historická pamiatka, no v skutočnosti skrýva komplexný kalendárny systém. Výskumník NASA, ktorý ju navštívil počas súkromnej cesty, si všimol fascinujúcu vec: každá z jej štyroch strán má 91 schodov, čo spolu s chrámovou plošinou na vrchole dáva presne 365 schodov – zhodu s počtom dní v roku.

Ale to nie je všetko. V samotnej štruktúre pyramídy sú zakomponované aj ďalšie číselné vzory, ktoré súvisia s cyklami mayského kalendára. To naznačuje, že Mayovia mali pokročilé znalosti o astronómii a kozmických rytmoch.

Magická rovnodennosť a kamenný had

Jedným z najpôsobivejších dôkazov o ich znalostiach je svetelný jav, ktorý sa odohráva dvakrát ročne – počas jarnej a jesennej rovnodennosti. Vtedy sa na strane pyramídy vytvára tieň, ktorý presne zapadá do kamenných hláv hada na podstavci. Výsledkom je optická ilúzia obrovského hada zostupujúceho po schodoch.

Tento efekt nie je náhodný – musel byť starostlivo naplánovaný. Ukazuje, že stavitelia presne sledovali pohyb Slnka počas roka a dokázali ho priestorovo znázorniť.

El Caracol: kamenná hvezdáreň

V blízkosti El Castilla sa nachádza menej známa, no rovnako fascinujúca stavba s názvom El Caracol – v preklade „Slimák“. Je to kruhová kamenná budova s viacerými oknami a otvormi, ktoré sú presne orientované na slnečné, planetárne a predovšetkým cykly Venuše.

Venuša bola pre Mayov dôležitá – ovplyvňovala ich kalendár aj rituály. To, že starovekí stavitelia dokázali vytvoriť kamennú budovu s tak precíznou astronomickou orientáciou, je dôkazom výnimočnej úrovne ich poznania a technickej zručnosti.

Ako je to vôbec možné?

Výskumník NASA, ktorý svoje pozorovania publikoval po návrate z Mexika, označil stavby za „kamenné počítače“ starovekého sveta. O ich presnosti by podľa neho mali vedieť nielen historici, ale aj architekti a astronómovia.

Záver? Mayovia boli viac než len civilizáciou s chrámami a obradmi. Boli to vedci.

Súvisiace články