V našich končinách objavili stopy obrovských pravekých zvierat
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: FreePik
V Dolnom Rakúsku objavili mamutie pohrebisko staré 25 tisíc rokov. Nález kostí a loveckých nástrojov potvrdzuje, že naši predkovia žili bok po boku s týmito obrami.
Mamuty v našich končinách? Bolo ich viac, než sme si mysleli
Karpatská kotlina kedysi nebola len územím lesov a močiarov. Pred 25-tisíc rokmi sa tu pohybovali obrovské stáda mamutov. Najnovší nález z Dolného Rakúska, len niekoľko kilometrov od Viedne, ukazuje, že miestne údolia boli dôležitými migračnými trasami týchto chlpatých obrov.
Vedci z Rakúskej akadémie vied objavili pri Langmannersdorfe dve hromady kostí vzdialené len 15 metrov od seba. Ide o pozostatky piatich rôznych jedincov, ktoré svedčia o tom, že mamuty v tejto oblasti nielen žili, ale boli aj cieľom lovcov.
Lovecký tábor so spracovanými mamutmi
Archeológovia našli pri kostiach aj zvyšky zbraní a nástrojov – vrátane hrotov oštepov a čepeľovitých nástrojov vyrobených z mamutích kostí. To naznačuje, že lovci z doby kamennej mamuty spracovali priamo na mieste – zrejme údením, varením alebo solením.
Tento typ nálezu je výnimočný. Nejde totiž o náhodné zvyšky, ale o dôkaz komplexnej loveckej a spracovateľskej aktivity. Mamut nebol len zdrojom mäsa – jeho kosti slúžili ako nástrojový materiál a možno aj ako symbolická surovina.
Dôkaz o zániku aj schopnostiach
Nález tiež potvrdzuje, ako veľmi ľudia praveku ovplyvnili život mamutov. Lov a klimatické zmeny prispeli k ich postupnému vyhynutiu – posledné exempláre zmizli pred asi 4000 rokmi.
Aj keď sa dnes diskutuje o možnosti ich oživenia cez genetiku, nálezy ako tento pripomínajú, že príroda aj civilizácia sa neustále menia. A že niekedy je najväčšie dobrodružstvo ukryté pár metrov pod zemou.