Jasno
28°
Bratislava
Daniel
21.7.2025
Múmia Tutanchamóna sa mohla samovznietiť, tvrdia vedci
Zdielať na

Múmia Tutanchamóna sa mohla samovznietiť, tvrdia vedci

Zlatý sarkofág Tutanchamóna so stopami poškodenia a obhorenia.

Zdroj: FreePik

Nové výskumy naznačujú, že múmia faraóna Tutanchamóna mohla po pohrebe spontánne zhorieť v dôsledku chemickej reakcie medzi balzamovacími olejmi a kyslíkom.

Vedci odhaľujú, že múmia Tutanchamóna mohla po pohrebe spontánne zhorieť v dôsledku chemickej reakcie medzi balzamovacími olejmi a kyslíkom.

Tajomstvo spálenej múmie

Pri otvorení hrobky Tutanchamóna v roku 1922 archeológovia zistili, že jeho múmia bola v zlom stave – obhorená a prilepená k rakve. Dlhé roky sa predpokladalo, že poškodenie spôsobila neodborná mumifikácia alebo neskoršie zásahy.

Nedávne štúdie však naznačujú, že kombinácia balzamovacích olejov, kyslíka a ľanových obväzov mohla viesť k chemickej reakcii, ktorá spôsobila samovznietenie múmie v uzavretej rakve.

Dôsledky neodbornej mumifikácie

Vedci sa domnievajú, že mumifikácia bola vykonaná narýchlo, čo viedlo k použitiu nadmerného množstva olejov a živíc. Tieto látky, v kombinácii s kyslíkom, mohli spôsobiť tepelnú reakciu, ktorá viedla k spáleniu tela.

Tento objav poskytuje nový pohľad na pohrebné praktiky v starovekom Egypte a naznačuje, že aj kráľovské pohreby mohli byť ovplyvnené chybami a nedostatkami.

V relácii „Tutanchamon: Záhada spálenej múmie“ egyptológ Chris Naunton a tím forenzných expertov vykonali virtuálnu pitvu faraónovho tela. Pomocou počítačovej tomografie, röntgenových snímok a kúskov mäsa dospeli k prekvapivému záveru: Tutanchamonovo telo bolo zvnútra „upečené“ olejmi používanými pri balzamovaní, ktoré reagovali s plátnom a kyslíkom.

 

Súvisiace články