Zatiahnuté
15°
Bratislava
Hugo
1.4.2025
Skrývajú pyramídy legendárne Siene Amenti? Vedci tvrdia, že áno
Zdielať na

Skrývajú pyramídy legendárne Siene Amenti? Vedci tvrdia, že áno

pyramids-secret

Zdroj: FreePik

Staroveký mýtus ožíva pod pieskom.

O Sienach Amenti sa hovorí už tisíce rokov. V staroegyptských textoch boli opísané ako mystické podzemné priestory, v ktorých duša zosnulého prechádzala skúškami, súdom a transformáciou. Podľa niektorých legiend mali tieto siene ukrývať aj tajomstvá vesmíru, záznamy pradávnych civilizácií a nesmrteľnosti. Až doteraz boli považované skôr za mytologickú predstavu než realitu.

No teraz to vyzerá, že možno skutočne existujú – priamo pod pyramídami v Gíze.

Moderná technológia, staroveký svet

Tím vedcov z Univerzity v Pise (Taliansko) a University of Strathclyde (Škótsko) použil špičkovú radarovú technológiu SAR (synthetic aperture radar), podobnú tej, akú využívajú geológovia a vojenské satelity.

Ich dáta ukázali päť neznámych podzemných priestorov priamo pod Chafreho pyramídou – jednou z troch hlavných pyramíd v Gíze. V jednej z týchto šácht sa údajne nachádza kamenný sarkofág, ďalšie priestory vedú až 600 metrov hlboko pod zem a pripomínajú dobre štruktúrovaný komplex.

Siene Amenti – realita alebo len wishful thinking?

Hypotéza, že práve tieto šachty a komory by mohli byť Siene Amenti, vzrušila nielen ezoterikov, ale aj niektorých vedcov. Ak by totiž Egypťania vybudovali komplex takéhoto rozsahu a hlbky, išlo by o technologický výkon ďaleko prevyšujúci naše predstavy o ich schopnostiach.

Niektorí dokonca špekulujú, že tieto priestory boli uzamknuté a zapečatené schválne, aby ich ľudia budúcnosti objavili v „správnom čase“ – a odhalili zabudnuté poznanie.

Vedci verzus egyptológovia: spor o pravdu

Tradiční egyptológovia sú však skeptickí. Najznámejší z nich, Dr. Zahi Hawass, ostro vystúpil proti výsledkom taliansko-škótskeho tímu. Vyhlásil, že žiadna z použitých radarových metód nie je oficiálne uznaná ako vedecká, a obvinil vedcov z šírenia „falošných správ“.

Podľa neho pod pyramídami neexistujú žiadne tajné chodby či siene – všetky známe komory boli už dávno preskúmané a dokumentované.

A čo ďalej?

Tím okolo profesora Corrada Malangu zatiaľ stojí za svojimi zisteniami a plánuje publikovať ďalšie analýzy. Chcú získať oficiálne povolenie od egyptských úradov na fyzické preskúmanie podzemných štruktúr. Zatiaľ však nie je jasné, či im bude umožnené dostať sa priamo k týmto miestam.

Ak sa podarí preukázať existenciu komplexu takéhoto rozsahu, môže to byť jeden z najväčších archeologických objavov storočia – a zároveň môže potvrdiť, že staroveký Egypt ukrýva ešte veľa neodhalených záhad.

Súvisiace články