Zatiahnuté
Bratislava
Benjamín
31.3.2025
Pod pyramídami objavili obrovské mesto: Je staršie než Egypt?
Zdielať na

Pod pyramídami objavili obrovské mesto: Je staršie než Egypt?

cross-section-a-illustration-of-the-giza-pyramids

Zdroj: FreePik

Tisícročia skryté pod pieskom.

Pyramídy v Gíze patria medzi najznámejšie a najzáhadnejšie stavby na svete. No to, čo objavili výskumníci pod nimi, môže prevrátiť celú našu predstavu o starovekom Egypte. Taliansky vedecký tím tvrdí, že pod komplexom pyramíd sa nachádza gigantická podzemná štruktúra – pravdepodobne celé starobylé mesto. To, čo bolo dlho iba predmetom mýtov a konšpirácií, sa možno blíži k realite.

Neuveriteľné rozmery a hĺbka

Pomocou najmodernejšej radarovej technológie, používanej aj pri mapovaní oceánskeho dna, sa výskumníkom podarilo identifikovať viacero vertikálnych valcovitých štruktúr siahajúcich do hĺbky viac než 2 100 metrov. Ešte šokujúcejšie je, že na niektorých miestach zaznamenali útvary až v hĺbke 4 000 metrov pod povrchom.

Tieto objekty vykazujú známky architektonickej pravidelnosti, čo naznačuje, že nejde o náhodné prírodné javy, ale o človekom vytvorené priestory. Môže ísť o siete chodieb, podzemných sál, či dokonca celú podzemnú infraštruktúru.

Kto to mohol postaviť?

Najväčšou otázkou je: ak je to pravda, kto bol schopný niečo také vybudovať? Egyptské pyramídy vznikli približne pred 4 500 rokmi. No ak sa existencia tohto „podzemného mesta“ potvrdí, niektoré vrstvy môžu byť ešte oveľa staršie.

Naznačuje to možnosť, že sa pod Gízou nachádzajú zvyšky dávnejšej civilizácie, ktorá predchádzala starovekému Egyptu. A práve na ich pozostatkoch mohli neskôr Egypťania stavať svoje monumentálne stavby.

Skeptici varujú pred senzáciami

Nie všetci vedci však berú tieto zistenia vážne. Napríklad Lawrence Conyers, expert na georadarové technológie z University of Denver, upozorňuje, že technológia síce vie odhaliť anomálie, no bez archeologického potvrdenia nie je možné určiť, o čo ide. Môže ísť aj o prírodné jaskyne či geologické zlomy.

Okrem toho Conyers dodáva, že stavba niečoho v takejto hĺbke je prakticky nemožná, najmä ak hovoríme o civilizáciách starých tisíce rokov.

Potenciál na objav storočia

Aj napriek pochybnostiam ide o jeden z najdiskutovanejších objavov posledných rokov. Ak sa podarí podzemné štruktúry preskúmať fyzicky – formou sond alebo vykopávok – môže to znamenať zásadný posun v chápaní histórie ľudskej civilizácie.

Mohlo by to potvrdiť, že pod povrchom Egypta sa skrýva ešte viac tajomstiev, než sme si doteraz mysleli – možno dokonca aj odpoveď na otázku, odkiaľ sa vzali vedomosti potrebné na stavbu pyramíd.

Súvisiace články