Oblačno
Bratislava
Bohuš
27.1.2025
Starovekí turisti zanechali v Ramsesovej hrobke tisíce odkazov
Zdielať na

Starovekí turisti zanechali v Ramsesovej hrobke tisíce odkazov

Zdroj: FreePik

Viac ako tisíc odkazov vyrytých do stien objavili v hrobke faraóna Ramsesa II., ktoré zanechali starovekí návštevníci. Táto hrobka bola turistickou atrakciou už v staroveku a jej steny sú plné graffiti od vtedajších cestovateľov.

Medzi fascinujúcimi pamiatkami starovekého Egypta si hrobky Ramsesa II. a III. v Údolí kráľov držia špeciálne miesto. Turizmus sa často považuje za moderný fenomén, ale tieto hrobky navštevovali už starovekí cestovatelia, čo potvrdzujú početné „graffiti“ na ich stenách.

Tieto nápisy boli často v latinčine alebo gréčtine a obsahovali mená, povolania či dojmy návštevníkov. Niektoré graffiti sa nachádzajú nízko pri zemi, iné blízko stropu, čo naznačuje, že časti hrobky boli v minulosti zanesené pieskom.

Medzi návštevníkmi boli lekári, filozofi a vysokopostavení úradníci. Mnohí z nich neprichádzali iba ako turisti, ale vnímali túto cestu ako púť, pretože verili, že hrobka patrí Memnónovi, hrdinovi trójskej vojny. Tento omyl vznikol pravdepodobne preto, že neďaleké kolosy (dve obrovské sochy) boli spájané s Memnónom. Sochy vydávali ráno zvláštne zvuky, ktoré starovekí ľudia považovali za spev. V skutočnosti tieto sochy zobrazujú faraóna Amenhotepa III., pričom zvuky pravdepodobne spôsobovalo odparovanie rannej rosy.

Štúdium graffiti poskytuje jedinečný pohľad na myšlienky a pocity starovekých turistov. Nachádzajú sa tu básne aj jednoduché nápisy typu „Bol som tu.“ Najčastejším výrazom je „Obdivoval som.“ Niektorí návštevníci brali vytváranie nápisov tak vážne, že si so sebou priniesli pisára, ktorý text vyryl za nich.

Niektoré graffiti dokazujú, že návštevníci nerozumeli hieroglyfom, zatiaľ čo iné obsahujú odpovede na tieto poznámky, podobne ako dnešné internetové komentáre. Poľský výskumný tím identifikoval viac ako tisíc takýchto graffiti, vrátane mien, povolaní a osobných poznámok.

Pre starovekých Rimanov bol Egypt exotickou destináciou podobne ako dnes. Bohatí Rimania cestovali do Alexandrie obdivovať slávny maják, navštívili pyramídy a plavili sa po Níle. Zúčastňovali sa egyptských festivalov, popíjali veľké množstvo piva a samozrejme navštevovali monumentálne sochy a hrobky, ktoré ich očarili rovnako ako dnešných návštevníkov.

Súvisiace články