Jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Pod veľkou pyramídou Inkov objavili obrovskú stavbu
Zdielať na

Pod veľkou pyramídou Inkov objavili obrovskú stavbu

Zdroj: FreePik

Vedci, využívajúc historické pramene, objavili gigantickú stavbu.

Fantastický objav

V srdci Peru, pod úchvatným mestom Cusco, archeológovia potvrdili existenciu rozsiahleho podzemného tunelového systému, ktorý postavili starovekí Inkovia. Labyrint známy ako „Chincana“ sa začína v Chráme slnka (Coricancha) a rozprestiera sa na viac ako jeden a pol kilometra až k pevnosti Sacsayhuamán na okraji mesta.

Podľa výskumníkov tento výnimočný objav ukončuje stáročia špekulácií a odhaľuje nové aspekty technických znalostí a architektonického génia Inkov.

Za tajomstvom tunelov

Objav bol oznámený na tlačovej konferencii, kde vedci vysvetlili postup mapovania tunelov v troch etapách. Prvá fáza sa opierala o historické pramene: študovali texty zo 16. až 18. storočia, ktoré odkazovali na existenciu a presnú polohu Chincany.

Kľúčovým zdrojom bol španielsky jezuita z roku 1594, ktorý opísal, ako tunel vedie pod biskupskými domami za katedrálou v Cuscu, začínajúc v Chráme slnka a končiac pri citadele Sacsayhuamán.

Nasledujúca fáza zahŕňala akustické merania: vedci klopali na zem, aby identifikovali rezonanciu naznačujúcu dutiny. Poslednou etapou bolo použitie pozemného radaru na detailné zmapovanie podzemného systému.

Na základe radarových skenov identifikovali hlavný úsek tunela spájajúci Coricanchu so Sacsayhuamánom a tri menšie odbočky. Jedna vedie k oblasti Muyucmarca, ďalšia zasahuje miesto Callispuquio a tretia sa nachádza za kostolom San Cristóbal.

Tajomstvá tunelov: Aký bol ich účel?

Cusco, dnešná turistická destinácia a východiskový bod pre cesty k Machu Picchu, bolo v 15. storočí hlavným mestom Inkskej ríše. Po španielskej invázii sa však jeho podzemná sieť stratila v čase a stáročia zostala iba mýtom.

Vedci sa domnievajú, že Chincanu vytvorili kopaním priekop, ktoré následne vystužili presne opracovanými kamennými stenami a stropmi. Tunely pravdepodobne kopírovali mestskú infraštruktúru, no ich presný účel zostáva záhadou.

Archeologička Mildred Fernández Palomino prezradila, že jej tím plánuje začať vykopávky v kľúčových častiach tunelov už v marci alebo apríli, aby do nich vstúpili a objasnili ich tajomstvá.

Súvisiace články