Preskúmali hlbiny Zeme: Vedci nerozumejú objavu pod Tichým oceánom
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: FreePik
Švajčiarski vedci narazili na zvláštnu štruktúru v zemskom plášti pod Tichým oceánom, ktorej prítomnosť je pre nich záhadou. Podľa nich by tam takéto útvary vôbec nemali existovať.
Vedci z ETH Zürich využili zemetrasenia na štúdium zloženia spodnej časti zemského plášťa pod Tichým oceánom a objavili niečo neobvyklé, informoval portál IFLScience. Zistilo sa, že existujú zóny, v ktorých sa seizmické vlny pohybujú odlišne, čo naznačuje prítomnosť chladnejších alebo zložením odlišných štruktúr v porovnaní s okolitými roztavenými horninami. Tím vedcov označuje prítomnosť týchto štruktúr za veľkú záhadu.
V štúdii publikovanej v magazíne Scientific Reports autori uvádzajú, že presná podstata týchto štruktúr nie je jasná. Na iných miestach by ich mohli považovať za časti tektonických dosiek, ktoré sa ponorili v subdukčných zónach – oblastiach, kde sa zemské dosky podsúvajú jedna pod druhú a následne sa začleňujú do zemského plášťa. Súčasné subdukčné zóny sa nachádzajú pozdĺž okrajov Tichého oceánu v hlbokomorských priekopách.
Pod Tichým oceánom však leží rozsiahla doska, kde subdukčný materiál nemôže existovať. Vedci sú preto na pochybách, z akého materiálu sú tieto štruktúry vytvorené a aký význam má ich existencia pre pochopenie vnútornej stavby Zeme.
Thomas Schouten, autor štúdie, vysvetlil, že podobné anomálie sa vyskytujú na viacerých miestach (na ilustračnej snímke označené modrou farbou), no ich pôvod je nejasný.
„Prítomnosť viacerých takýchto útvarov naznačuje, že vznikali v rôznych časoch a pochádzajú z rôznych zdrojov,“ uviedol Schouten.
Jedným z možných vysvetlení by mohol byť prastarý materiál bohatý na oxid kremičitý, ktorý vznikol pri formovaní plášťa pred približne 4 miliardami rokov a dokázal prežiť dodnes. Ďalšou možnosťou sú zóny s nahromadenými horninami bohatými na železo, vytvorenými pohybom plášťa počas miliárd rokov.
Keďže nie je možné fyzicky preniknúť do týchto hĺbok, vedci naďalej používajú akustické vlny na dôkladnejšie preskúmanie tohto tajomného fenoménu.
Tu nájdete ďalšie zaujímavé objavy z morských hlbín: