Hľadali jaskyňu v temných vodách: Objavili záhadného tvora
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: FreePik
Vedci skúmali podvodné jaskyne, keď náhodne objavili záhadného tvora pripomínajúceho tvora z podsvetia. Ostali šokovaní, keďže tam išli úplne z iného dôvodu.
V temných vodách riečnych ústí strednej oblasti Indo-Pacifiku objavili neznámeho úhora, ktorého pomenovali Uropterygius hades na počesť gréckeho boha podsvetia Hádésa. Tento názov je viac než výstižný, pretože jeho tmavé sfarbenie umožňuje takmer dokonalé splynutie s bahnistým prostredím.
Názov pre nový druh navrhol Dr. Wen-Chien Huang, vedúci autor štúdie, ktorý sa inšpiroval postavou Hádésa z filmu Súboj Titanov, stvárnenou Ralphom Fiennesom. Hoci názov znie impozantne, samotný úhor je ešte fascinujúcejší – má jedinečné prispôsobenia, ktoré mu pomáhajú prežiť.
Veda pozná približne 230 druhov úhorov, z ktorých len jeden žije výhradne v sladkej vode. Len zopár morských úhorov dokáže tolerovať nízky obsah soli, napríklad v oblasti ústí riek. Objav druhu Uropterygius hades je preto výnimočný, keďže ide o špecialistu na brakické vody – miesta, kde sa stretáva sladká a morská voda.
Objavený bol čírou náhodou. Traja výskumníci v podzemnej rieke v meste Puerto Princesa na Filipínach hľadali iný druh úhora adaptovaného na jaskynné prostredie. Namiesto toho však objavili úplne nový druh.
Vedci objavili tenkého, jednofarebného tmavého úhora, ktorý je špecifický nielen brakickým prostredím, ale aj spôsobom, akým sa zahrabáva do bahna – zadnou časťou tela, teda chvostom.
Uropterygius hades sa odlišuje malými očami a obmedzeným počtom senzorických pórov. Tieto adaptácie mu pomáhajú prežiť v kalných prostrediach, kde tradičné zmysly strácajú účinnosť.
Podľa výskumníkov je mimoriadne citlivý na svetlo a neustále sa ukrýva. „Uropterygius hades sa vyskytuje prevažne v bahnitých, tmavých ústiach riek a nie je zvyknutý na jasné prostredie,“ píšu vedci v štúdii.
Malé oči naznačujú adaptáciu na slabé svetelné podmienky. Tvor pravdepodobne používa chemické zmysly na vyhľadávanie potravy a únik pred predátormi.
Brakické ekosystémy sú skutočne fascinujúce – ako ukazuje aj tento objav.