Zatiahnuté
Bratislava
Nadežda
23.12.2024
V Mexiku objavili stratenú pyramídu: Desivé nálezy šokujú vedcov
Zdielať na

V Mexiku objavili stratenú pyramídu: Desivé nálezy šokujú vedcov

Zdroj: FreePik

Stavební robotníci objavili obrovskú pyramídu v Mexiku, v budove našli desivé artefakty. Robotníci okamžite zastavili prácu a začal sa archeologický výskum.

Ďalšie tajomstvo histórie vyšlo na svetlo sveta v Mexiku vďaka náhode, keď stavební robotníci narazili na zvyšky obrovskej starovekej pyramídy počas výstavby diaľnice v štáte Hidalgo v strednom Mexiku. Podľa archeológov tento nový objav ponúka vzrušujúci pohľad na nesmierne bohatý a zložitý svet predhispánskych kultúr.

V júni 2024, počas budovania tretieho pruhu federálnej diaľnice, robotníci objavili neobvyklú štruktúru. Na miesto rýchlo dorazili archeológovia z Národného inštitútu antropológie a histórie (INAH), aby preskúmali oblasť.

Počas vykopávok bola pyramída a jej okolie zmapované pomocou dronov, pričom sa zhromaždilo celkovo 155 vzoriek. Medzi nálezmi boli keramické fragmenty, kamenné nástroje a rôzne mušle, ktoré budú v nasledujúcich mesiacoch podrobené laboratórnemu skúmaniu.

Na ochranu pyramídy bol postavený obrovský múr s dĺžkou 43 metrov a výškou 11,7 metra.

Pyramída je súčasťou predhispánskeho sídliska San Miguel, ktoré pochádza z tzv. „klasického obdobia“ (650–950 n. l.) a „neskorého postklasického obdobia“ (1350–1519 n. l.). V tomto období región ovládalo „panstvo Metzca“, ktoré zahŕňalo množstvo etník.

História ľudskej činnosti v okolitej oblasti siaha ešte ďalej – najstaršie sídliská tu existovali najmenej pred 14-tisíc rokmi.

Podľa archeológov je možné, že na území Mexika a Strednej Ameriky sa stále nachádzajú početné predhispánske stavby ukryté pod zemou alebo hustou vegetáciou. V posledných rokoch však bolo objavených veľa nových štruktúr, najmä vďaka technológii LiDAR.

LiDAR odhaľuje skryté štruktúry pomocou laserového svetla, ktoré sú voľným okom neviditeľné kvôli vegetácii, pôde alebo iným prírodným prekážkam. Táto metóda je obzvlášť užitočná v tropických oblastiach, kde hustá džungľa výrazne komplikuje prácu archeológov.

V roku 2023 INAH pomocou LiDAR-u odhalil 18-kilometrovú starovekú „diaľnicu“, ktorá spájala mayské mestá pred viac ako 1200 rokmi. Rovnako pomocou LiDAR-u sa v Guatemale objavili stopy neznámej mayskej civilizácie, ktorá zahŕňala 964 prepojených sídlisk a 177 kilometrov starovekej cestnej siete.

Súvisiace články