Sovietske ekranoplány: Čo sa stalo s TÝMITO lietadlovými monštrami?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Ekranoplány boli dnes už zabudnuté nádherné lietadlové monštrá, stroje na pomedzí lietadla, vznášadla a lode.
Ekranoplán lieta na princípe takzvaného dynamického prízemného efektu, keď je lietadlo nadnášané tým, že medzi krátkymi nosnými plochami a vodnou hladinou vzniká "nosný vankúš" a vztlak zvyšuje aj takzvaný prízemný jav - obmedzenie indukovaného odporu krídla malej šírky blízkosťou zeme či vodnej hladiny. Vďaka podobnému princípu sa dokážu vzniesť z hladiny vodné vtáky.
YouTube
Táto technológia bola síce známa už pred druhou svetovou vojnou, ale skutočný výskum týchto strojov vzrástol až v 60. rokoch v ZSSR pod vedením inžiniera Rostislava Alexejev a to predovšetkým na vojenské účely. Vďaka tomu, že nejde o tradičné lietadlo či loď, nemožno stroj jednoznačne zaradiť do rôznych kategórií a v samotnom ZSSR prebiehali spory letectva a námorníctva o to, komu budú ekranoplány patriť.
Ekranoplán sa pohyboval niekoľko metrov nad hladinou ako klasické vznášadlo, práve vďaka dynamickému prízemnému efektu a mohol dosahovať rýchlosť až 500 km / h. Na kratšie vzdialenosti sa však vďaka prebytku ťahu motorov dokázal aj vzniesť mimo účinky prízemného javu (efektu) (napríklad pre náhle vyhnutie sa lodi). Kombinoval vlastnosti iných dopravných prostriedkov, do rýchlosti 80 km / h sa správal ako loď, pri 100 km / h sa správal ako vodný klzák či vznášadlo a pri rýchlosti 150 km / h už ako klasické lietadlo.
YouTube
Hlavnou vojenskou výhodou ekranoplánu bolo to, že vďaka výške letu v rozmedzí 3-10 metrov nad hladinou sa dokázal vyhnúť mínam a protitorpédovým sieťam. Tiež bol nezasiahnuteľný torpédami a zo zeme odpaľovanými protilietadlovými a protilodnými strelami, zničiteľný bol prakticky len leteckými riadenými strelami.
Ďalšia, aj keď o niečo menej dôležitá, bola jeho schopnosť
byť neviditeľný pre sonary tým, že sa nedotýkal hladiny. Zároveň bol ako veľmi nízko letiaci stroj nepozorovateľný pre vtedajšie radary.
Takže išlo predovšetkým o dokonalý prostriedok pre uskutočnenie vylodenie.
YouTube
Počas projektov v ZSSR však nastalo niekoľko problémov. Pri jednej skúške sa stroj, u ktorého bol použitý nevhodný konštrukčný materiál, s posádkou tvorenou niekoľkými konštruktérov, na mori rozlomil na prednú a zadnú časť. Vďaka vedúcemu inžinierovi, ktorý pohotovo spustil pomocné provové prúdové motory, predná časť "doletela" spoločne s veľkou časťou posádky k brehu na rozdiel od zadnej časti, ktorá sa potopila.
YouTube
Po rozpade Sovietskeho zväzu sa pripravovala civilnej verzie vyloďovacieho ekranoplánu A-90 Orljonok. Bola založená aj nová spoločnosť v Petrohrade (Ekolen), ktorá mala nadviazať kontakty so zahraničnými partnermi a pokračovať vo výskume. Avšak ďalšie snahy udržať tento program stroskotali a dnes sa s týmito strojmi stretneme len veľmi ojedinele.
YouTube
- Lodná spoločnosť "Aerohod" (Nižnij Novgorod, Rusko) od roku 2014 testuje prototyp Ekranoplán "TUNGUS". Podľa výsledkov testov sa plánuje začať vývoj a stavba strojov s kapacitou od 4 do 70 cestujúcich.
- Nový ekranoplán so vzletovou hmotnosťou 54 ton s označením A-050 vyvíja spoločnosť Alekseyev Central Hydrofoil Design Bureau so sídlom v Nižnom Novgorode. Cestovná rýchlosť 450 km / hod, dolet cca 5000 km, nosnosť 9 ton a až 100 cestujúcich. Touto spoločnosťou je tiež vyvíjaný ťažší viacúčelový transportný Ekranoplán A-080 Chaika-3 so vzletovou hmotnosťou 100 ton.