NASA zverejnila prvú fotku 8-kilometrového asteroidu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozrite si tiež archívne video o prelete asteroidu medzi satelitmi.
Sonda Lucy poslala unikátnu snímku z vnútra asteroidového pásu. Vedcov zaujala nielen veľkosť, ale najmä pôvod telesa, ktoré má tvar orieška a takmer dve miliardy rokov histórie.
Lucy a vesmírne oriešky
Americká sonda Lucy, ktorá sa od roku 2021 rúti slnečnou sústavou, mala v apríli 2025 významné stretnutie. Vo vzdialenosti len 960 kilometrov preletela okolo asteroidu Donaldjohanson, pomenovaného po slávnom paleoantropológovi.
Tento asteroid má priemer približne 8 kilometrov a z vesmíru pripomína... oriešok. Vedci z NASA sa domnievajú, že jeho nezvyčajný tvar je výsledkom kolízie dvoch menších telies, ku ktorej došlo pred približne 150 miliónmi rokov.
Zblízka, ale s obmedzeniami
Aj keď sa Lucy dostala pomerne blízko, detaily povrchu sú stále limitované, najmä kvôli nepriaznivému osvetleniu zo strany Slnka. Napriek tomu sa podarilo zhotoviť prvú kompletnú fotografiu tohto vesmírneho objektu, ktorá umožní vedcom lepšie pochopiť dynamiku a geológiu menších telies v slnečnej sústave.
NASA
Dôležitosť asteroidu Donaldjohanson
„Ako budeme podrobne študovať zložité štruktúry, odhalíme dôležité informácie o stavebných prvkoch a zrážkových procesoch, ktoré tvoria planéty našej slnečnej sústavy,“
– vyhlásil Hal Levison, jeden z vedcov misie Lucy.
Teleso sa nachádza v hlavnom asteroidovom páse medzi Marsom a Jupiterom. Poznatky z jeho zloženia a štruktúry môžu pomôcť rozlúštiť mnohé záhady o vzniku planét či samotného slnečného systému.
A čo bude ďalej?
Sonda Lucy sa zatiaľ nezastavuje. V roku 2027 má začať svoju hlavnú misiu – skúmanie trójskych asteroidov Jupitera, ktoré sa pohybujú v stabilných bodoch jeho obežnej dráhy.