Nový objav: Rovnica, ktorá môže ochrániť Zem pred asteroidmi
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozrite si tiež archívne video o asteroide, ktorý poletí medzi satelitmi.
Newton a Einstein na tom pracovali, no teraz vznikla nová rovnica, ktorá môže pomôcť ochrániť Zem pred asteroidmi.
Sledovanie asteroidov v slnečnej sústave je náročné, pretože gravitácia spôsobuje ohyb svetla, a tak objekty nie sú presne tam, kde ich vidíme. Vďaka práci španielskych vedcov sa to však teraz môže zmeniť.
Astronómovia sa snažia zmapovať, aké asteroidy sa nachádzajú v slnečnej sústave a ktoré z nich by mohli predstavovať potenciálne nebezpečenstvo pre Zem. Nie je to náhoda – takýto objekt by mohol ohroziť všetok život na planéte. Preto je dôležité zabrániť, aby takýto vesmírny objekt narazil do Zeme – napríklad pomocou metód, aké vyvíja NASA.
Aj keď existuje plán na ochranu Zeme, objavuje sa ďalší problém: asteroidy je ťažké detegovať. Problém spočíva v tom, že gravitácia ohýba svetlo, a tak objekty nie sú vždy tam, kde ich vidíme. Vedec z Univerzity Murcia, Del Barco Novillo, sa už desaťročia venuje tomuto problému a so svojimi kolegami vyvinul novú rovnicu, ktorá zvyšuje šance na detekciu vesmírnych telies, píše Science Alert.
Ak vieme, ako sa svetlo odchyľuje okolo Slnka a iných masívnych objektov v slnečnej sústave, môžeme presnejšie sledovať menšie objekty vo vesmíre, vrátane trpasličích planét, komét a asteroidov smerujúcich k Zemi.
Vedci – vrátane Newtona a Einsteina – sa už v minulosti pokúšali vypočítať uhol gravitáciou spôsobeného ohybu svetla. Novillova práca však podľa neho poskytuje najpresnejšie výsledky, a to najmä preto, že používa konečné, nie nekonečné vzdialenosti. Tento objav bol publikovaný v renomovanom vedeckom časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
Novillo a jeho tím opakovane overovali rovnicu a vždy dospeli k správnym výsledkom.
Okrem presnejšieho sledovania asteroidov môže táto práca priniesť aj ďalšie výhody. Pomôže napríklad presnejšie určiť polohu Proximy Centauri, hviezdy najbližšej k Slnečnej sústave. Rovnako môže prispieť k mapovaniu tmavej hmoty alebo miliárd galaxií vo vesmíre až na vzdialenosť desiatok miliárd svetelných rokov.