Jazykové záhady Ameriky: Stopy starovekých sibírskych národov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: FreePik
Hovorili v Amerike iným jazykom ako angličtinou? Za všetko môže doba ľadová.
Rozmanitosť jazykov v Severnej Amerike nedefinujú len moderné európske jazyky ako angličtina, španielčina, francúzština a holandčina, ale aj oveľa staršie jazyky, ktorými sa hovorilo počas doby ľadovej. Jazyky, ktorými sa hovorí približne na polovici kontinentu, vznikli ešte pred poslednou dobou ľadovou a pochádzajú z dvoch starobylých sibírskych jazykov, ktoré sa do Ameriky dostali pred 24 tisíc a 14 tisíc rokmi.
Pomocou nástrojov lingvistiky vedci zistili, že severoamerické jazyky možno rozdeliť do 200 odlišných jazykových rodín, ktoré sú rozšírené na celom kontinente. Prvý jazyk bol prenesený zo Sibíri na Aljašku zvýšením hladiny mora v dôsledku zaľadnenia. Tento jazyk sa postupne šíril a vyvíjal v priebehu tisícročí.
Vedci tvrdia, že skúmali 60 rôznych severoamerických jazykov, aby odhalili jazykovú príbuznosť. V štúdii analyzovali 16 jazykových znakov, ako napríklad rod podstatných mien, klasifikáciu čísloviek a tvar zámen. Na ich základe identifikoval dve starobylé sibírske jazykové skupiny.
Prvá skupina prišla na západné pobrežie Severnej Ameriky pred 24 tisíc až 15 tisíc rokmi. Doba ľadová im zabránila usadiť sa severne od rieky Columbia, takže sa zmiešali v Kalifornii a Oregone. Táto jazyková skupina sa vyznačuje používaním zámen n-m a predchádza vzniku druhej sibírskej jazykovej vlny.
Druhá sibírska skupina prišla pred 14 000 rokmi, keď sa vo vnútrozemí kontinentu otvoril koridor bez ľadu. Vytvorili slávny jazyk kultúry Clovis, ktorý sa rozšíril do častí Severnej Ameriky pred 10 tisíc rokmi pred našim letopočtom.
Približne pred 12 tisíc rokmi sa prisťahovala štvrtá vlna druhej sibírskej jazykovej skupiny, čo viedlo k vzniku novej jazykovej rodiny v Tichomorí. Tento jazyk sa stal lingua franca prvých osadníkov v regióne.
Podľa vedcov je rozmanitosť severoamerických jazykov podmienená dvoma záhadnými jazykovými skupinami, ktoré vznikli zo starého sibírskeho jazyka. Zvýšenie hladiny morí a otvorenie koridorov bez ľadu spôsobené dobou ľadovou umožnili týmto jazykom preniknúť na kontinent a rozšíriť sa po ňom. Je prekvapujúce, že štrukturálne prvky starovekých jazykov možno stále pozorovať v moderných severoamerických jazykoch, čo poukazuje na vplyv doby ľadovej na jazykovú rozmanitosť.