Potápači našli potopenú rímsku vilu: Reštaurovali ju pod vodou
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozrite si tiež archívne video o potápačoch zachraňujúcich morský život.
Reštaurovanie pod vodou je svetovou senzáciou.
Nádherné mramorové podlahy potopenej rímskej vily v talianskom Bacoli boli obnovené v rámci projektu podvodnej reštaurácie. Na reštaurovaní v archeologickom parku Baiae Sunken pracovala spoločnosť CSR Restauro Beni Culturali a tím Naumacos pre podvodnú archeológiu a technológie.
Jedným z najpozoruhodnejších nálezov bola podlaha vyrobená technikou opus sectile, pri ktorej boli z kúskov mramoru rôznych farieb a tvarov vytvorené zložité geometrické vzory. Táto technika bola v rímskych časoch symbolom bohatstva a umeleckej vycibrenosti.
Podlaha s rozlohou približne 250 metrov štvorcových pochádza z posledných dní Rímskej ríše. Zaujímavé je, že je vyrobená z recyklovaného mramoru, čo môže naznačovať, že finančná situácia staviteľa bola ťažká. Podľa starostu Bacoli Josiho Gerarda Della Ragioneho táto podlaha opus sectile otvára jedinečné okno do života a umenia starého Ríma a dáva návštevníkom možnosť obdivovať zázraky ukryté pod hladinou mora.
Baiae, známe aj ako Baia, bolo kedysi jedným z najveľkolepejších prímorských letovísk starovekého Ríma, kde sa nachádzali luxusné vily a termálne pramene rímskej aristokracie. Pomalé, striedavé stúpanie a klesanie zemského povrchu, a sopečná činnosť však spôsobili, že časti mesta boli zatopené.
Tento ohromujúci projekt obnovy nielenže prináša na svetlo sveta ďalší príklad rímskeho umenia a architektúry, ale zároveň evokuje rozkvet historického mesta Baiae a ukazuje návštevníkom luxus a sofistikovanosť životného štýlu starých Rimanov. Ak si chcete pozrieť fotografie z podvodného reštaurovania, ktoré si vyžaduje skutočne úžasné technické zručnosti, kliknite TU.