Oblačno
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Vedci varujú: Silnejšie búrky na obzore, Slovensko sa musí pripraviť
Zdielať na

Vedci varujú: Silnejšie búrky na obzore, Slovensko sa musí pripraviť

Pozrite si tiež archívne video o tornáde, ktoré zrovnalo so zemou továreň.

Môže byť budúcnosť ľudstva ohrozená?

Slovensko v posledných rokoch zasahujú čoraz silnejšie búrky. Rok čo rok padajú nové teplotné rekordy. Hoci hurikány a tornáda sú v našej krajine veľmi zriedkavé, v mnohých častiach sveta ľudí zasahujú čoraz silnejšie búrky.

Saffir-Simpsonova stupnica hurikánov v súčasnosti klasifikuje hurikány do piatich kategórií na základe rýchlosti vetra:

  • Kategória 1 (119-153 km/h): Hurikán s minimálnymi škodami. Vietor môže poškodiť ľahšie stavby, strhávať konáre a vyvracať niektoré stromy.
  • Kategória 2 (154-177 km/h): Hurikán spôsobujúci stredne veľké škody. Vietor môže strhávať strešnú krytinu, polámať väčšie stromy, poškodiť mobilné domy a elektrické siete.
  • Kategória 3 (178-208 km/h): Hurikán spôsobujúci značné škody. Vietor môže strhávať strechy, vyvracať stromy, vyvracať stĺpy elektrického vedenia a spôsobovať veľké škody na budovách.
  • Kategória 4 (209-251 km/h): Silný hurikán s ničivou silou. Vietor môže strhávať strechy, rúcať budovy, ničiť stromy a spôsobovať značné záplavy spôsobené prívalovou vlnou.
  • Kategória 5 (nad 252 km/h): hurikán, ktorý spôsobuje katastrofálne škody. Vietor zničí takmer všetko, čo mu stojí v ceste, spustoší budovy a pobrežie zasiahne obrovská búrková vlna.

Piata kategória je určená pre „katastrofické“ búrky s rýchlosťou vetra 252 km/h alebo viac. Nová štúdia však ukázala, že klimatické zmeny spôsobujú, že hurikány sú silnejšie a že by sa mala zaviesť šiesta kategória.

Odborníci tvrdia, že stupnica nedostatočne odráža vplyv klimatických zmien na silu hurikánov. Stupnica je „príliš otvorená“, čo by mohlo viesť k podhodnoteniu rizika.

V štúdii sa odporúča zaviesť šiestu kategóriu od rýchlosti vetra 309 km/h. Za posledné desaťročie dosiahlo túto úroveň päť hurikánov vrátane tajfúnu Haiyan na Filipínach v roku 2013 a hurikánu Patricia v Mexiku v roku 2015.

Vedci zdôrazňujú, že zmena klímy spôsobuje, že extrémne poveternostné javy vrátane hurikánov sú častejšie a silnejšie. Teplejšie oceány poskytujú búrkam viac energie a zvýšená vlhkosť v atmosfére vedie k intenzívnejším zrážkam.

Britská meteorologická služba Met Office je však opatrnejšia. Tvrdí, že neexistuje jednoznačný konsenzus o tom, či má globálne otepľovanie v súčasnosti merateľný vplyv na tropické cyklóny.

Zavedenie šiestej kategórie vyvolalo polemiku. Niektorí sa domnievajú, že by to mohlo vyvolať zbytočný paniku, zatiaľ čo iní si myslia, že je dôležité zvýšiť povedomie o vplyve klimatických zmien na hurikány.

O prípadnom rozšírení Saffirovej-Simpsonovej stupnice rozhodne Národné centrum pre hurikány a my vás budeme radi informovať, keď padne rozhodnutie. 

Súvisiace články