Novoobjavená vrstva Zeme tečie ako med a vyteká ako olej
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Midjourney Discord
Vedci urobili ďalší zaujímavý objav.
Vedci objavili "novú vrstvu" zemského vnútra, ktorá sa skladá čiastočne z roztavených hornín a jemne vyteká z hĺbky asi 160 kilometrov pod našimi nohami. "Poznanie tejto zóny, ktorá sa nachádza priamo pod zemskou kôrou, by mohlo pomôcť prehĺbiť naše chápanie toho, ako sa v zemskom plášti pohybujú obrovské tektonické dosky a ako sa formujú kontinenty našej planéty," uvádza IFL Science.
Časti tejto čiastočne roztavenej vrstvy horniny vedci identifikovali a skúmali už predtým. V novej štúdii sa však vedcom z Texaskej univerzity v Austine podarilo podrobnejšie preskúmať globálny rozsah tejto vrstvy.
Zóna opísaná v novej štúdii je globálna, čiastočne roztavená vrstva nachádzajúca sa v astenosfére, v oblasti horného plášťa Zeme pod tektonickými doskami.
Astenosféra je niečo ako žeravá hranica priamo pod zemskou kôrou, ktorá ovplyvňuje pohyb tektonických dosiek v plášti. Na rozdiel od väčšiny prevažne pevného plášťa je horná časť astenosféry tvorená čiastočne roztavenou horninou, ktorá kvapká ako bahnitý med.
Nápad skúmať novú vrstvu – nazvanú astenosférická zóna s nízkou seizmickou rýchlosťou – prišiel po tom, čo výskumný tím študoval seizmické snímky vrchného plášťa pod dnešným Tureckom, ktoré naznačovali, že pod kôrou sa nachádzajú čiastočne roztavené horniny.
Po zostavení globálnej mapy astenosféry si uvedomili, že nejde o zvláštnu anomáliu pod Tureckom, ale o bežnú črtu, ktorá sa vyskytuje na celom svete, a že sa prejavuje v seizmických meraniach všade tam, kde je astenosféra najteplejšia. V novom výskume sa vedci podrobnejšie zaoberali vlastnosťami tejto globálnej vrstvy taveniny a snažili sa zistiť, prečo má mäkkú konzistenciu.
"Keď si predstavíme, že sa niečo taví, intuitívne vieme, že tavenina musí zohrávať veľkú úlohu vo viskozite materiálu,"
– uviedol vo svojom vyhlásení Junlin Hua, vedúci výskumník a postdoktorand na UT Jackson School of Geosciences.
Výskum tiež naznačuje, že vrstva taveniny má malý alebo žiadny vplyv na pohyb tektonických dosiek.
"Nemôžeme vylúčiť, že lokálne topenie nemá význam, myslím si však, že nás to núti, aby sme tieto pozorovania topenia vnímali ako ukazovateľ toho, čo sa deje v Zemi, a nie nevyhnutne ako aktívny príspevok k čomukoľvek,"
– dodal Thorsten Becker, spoluautor štúdie a profesor, ktorý navrhuje geodynamické modely Zeme na Jackson School's University of Texas Institute for Geophysics.