Polojasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Nacisti vedeli, ako sa volám: Silný skutočný príbeh
Zdielať na
Chill

Nacisti vedeli, ako sa volám: Silný skutočný príbeh

Zdroj: Ikar

Každý deň posledné dva roky som cítila strach, rovnaký, s akým žil každý väzeň, celý deň, každý deň. Strach o životy, tisíce z nich, o ktorých som vedela, že budú stratené bez ohľadu na to, čo urobím. A napriek všetkému odhodlanie pokračovať v misii, o ktorej som verila, že ju mám – zachrániť čo najviac životov...

Pochod smrti. Každodenný drsný život v koncentračnom tábore. Brutálny nacisti. A do toho všetkého mladučká učiteľka z Michaloviec, ktorú Nemci deportovali do Osvienčimu, kde dokázala prejsť nacistom cez rozum...
Nacisti vedeli, ako sa volám.

V marci 1942 bola dvadsaťpäťročná Magda Hellingerová, rodáčka z Michaloviec, s takmer tisíckou iných židovských žien zo Slovenska deportovaná do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Z učiteľky v materskej škole sa v jedinom okamihu stala väzenkyňa na jednom z najdesivejších miest ľudskej histórie. Pochopiť naozaj môžu len tí, ktorí prežili. A ešte menej ľudí dokáže porozumieť, aké to je, keď človeka donútia plniť úlohu „väzenského funkcionára“.

Jednou z takýchto väzenkýň bola aj Magda. Nacisti ju poverili dohľadom nad stovkami žien v neslávne známom Experimentálnom bloku č. 10.

Ocitla sa v neľahkej pozícii, v ktorej mohla svojou odvahou a šikovnosťou pomôcť, no zároveň sa musela bezmocne prizerať neprestajnému vyvražďovaniu ľudí okolo seba. Len vďaka obdivuhodnej vnútornej sile a silnému inštinktu prežiť dokázala čeliť hrôzam tábora a využiť svoje jedinečné postavenie na záchranu stoviek životov.

Vypočujte si úryvok.
Číta Zuzana Jurigová Kapráliková:

Nacisti vedeli, ako sa volám z vydavateľstva Ikar sú šokujúce a provokujúce memoáre ženy, ktorá prežila holokaust, hrôzy koncentračného tábora a súčasne zachránila množstvo ľudských životov. A to vďaka drobným každodenným odvážnym krokom a láskavosti, ktorej mala v srdci na rozdávanie.
Je to príbeh, ktorý nehrá na city, nie je lacno sentimentálny, ale ponúka autentické detaily a pohľad na každodenný život v pekle koncentračného tábora.

Pod knihou sú podpísaní traja autori: samotná Magda Hellingerová, potom jej dcéra Maya Lee, ktorá urobila obrovský výskum, aby mohla vyrozprávať príbeh svojej matky. A celé to učesal a vytvoril z toho pútavý príbeh skúsený spisovateľ David Brewster.

Súvisiace články