Skoro jasno
Bratislava
Aleš
13.4.2025
Objav v Gíze: Veľká pyramída mohla byť starovekou elektrárňou
Zdielať na

Objav v Gíze: Veľká pyramída mohla byť starovekou elektrárňou

pyramids-in-egypt

Zdroj: FreePik

Nový objav v egyptskom komplexe Veľkej pyramídy v Gíze naznačuje, že táto stavba nebola len miestom posledného odpočinku faraóna, ale aj obrovským zariadením na výrobu energie. Vedci podrobili 4 600 rokov starú štruktúru elektromagnetickými vlnami vo forme žiarenia, ktoré sa šíri vesmírom, a odhalili, že energia sa koncentrovala a zosilňovala v určitých komorách a okolo základne.

Zachytávanie elektormagnetických vĺn

Elektromagnetické vlny sa v tomto výskume využívajú, pretože žiarenie interaguje s hmotou jedinečným spôsobom, čo odborníkom umožňuje skúmať podrobnosti o zložení, usporiadaní a dynamike štruktúry.

Vlny, ktoré sa nahromadili ako energia v Kráľovej komnate, Kráľovninej komnate a nedokončenej komore pod stavbou, vedci dospeli k záveru, že pyramída mohla fungovať ako obrovský rezonátor navrhnutý na zachytávanie elektromagnetických vĺn. Letecký inžinier na dôchodku Christopher Dunn, ktorý roky analyzoval pyramídu, nedávno zdieľal, že takýto výskum naznačuje, že za výstavbou tejto konštrukcie mohol byť väčší účel.

V rozhovore v Joe Rogan Experience v apríli 2024 Dunn povedal, že severný hriadeľ pyramídy má tvar, ktorý pripomína štruktúru podobnú tej, ktorá sa používa na prenos mikrovĺn a elektromagnetickej energie. "To je časť teórie o elektrárni v Gíze," povedal. "Do komory sa zavádzajú dve chemikálie, ktoré sa zmiešajú a vyvaria sa z nich vodík na vytvorenie energie.“

Pokiaľ ide o účel premeny tejto stavby na obrovskú elektráreň na čistú energiu, vedci v štúdii uviedli, že stále ide o záhadu – ale Egypťania mohli byť oveľa vyspelejší, než si ktokoľvek myslel.

Vytvorili model pyramídy

Výskumníci vytvorili model pyramídy, akoby sa nachádzala v obrovskom prostredí, čím ignorovali vonkajšie faktory, ako je zemská atmosféra alebo okolitá krajina. Potom skúmali, ako pyramída reaguje na prichádzajúce vlny. Neskôr svoje elektromagnetické experimenty realizovali v realistickejších podmienkach, kde pyramída ležala na vrchole vápencového povrchu, podobne ako v jej skutočnej polohe na plošine v Gíze.

ScanPyramids/ Daily Mail

Zdroj

ScanPyramids/ Daily Mail

Výsledky ukázali, že vnútorná štruktúra pyramídy, vrátane jej troch komôr, dokáže zhromažďovať a sústrediť elektromagnetickú energiu získanú z týchto vĺn. V teoretických modeloch vedci zistili, že keď vlny na špecifických frekvenciách interagovali s pyramídou, vznikli takzvané "viacpólové rezonancie".

Tieto rezonancie sú vzory elektromagnetickej aktivity, ktoré závisia od tvaru a materiálu objektu, s ktorým sa vlny stretávajú. Štúdia odhalila, že Kráľova komora, umiestnená blízko stredu Veľkej pyramídy, koncentrovala elektromagnetickú energiu efektívnejšie než ostatné komory.

V realistickejšom scenári, kde pyramída stojí na vápencovom substráte, sa elektromagnetická energia sústredila pod štruktúru, čo naznačuje, že základňa pyramídy mohla zohrávať kľúčovú úlohu pri distribúcii energie.

Súvisiace články