Zatiahnuté
Bratislava
Katarína
25.11.2024
Hlboko v zemi našli najväčší živý organizmus našej planéty: Má neskutočnú veľkosť!
Zdielať na
Video

Hlboko v zemi našli najväčší živý organizmus našej planéty: Má neskutočnú veľkosť!

Zdroj: Wikimedia

Aj vráskavec obrovský je pri ňom ako trpaslík.

Keď ide o najväčšieho živého tvora na Zemi, väčšina ľudí si pravdepodobne predstaví nejakého obrovského cicavca, ktorý žije vo vode. Kosticovce (čiže veľryby) by si naozaj zaslúžili uchádzať sa o tento titul, no napriek tomu nemajú na skutočného víťaza.

Najväčším organizmom na našej planéte je totiž podpňovka smreková (Armillaria ostoyae), ktorá pochádza zo Severnej Ameriky a Eurázie a žije na kmeňoch borovíc. Z dlhodobého hľadiska však dokáže vytvárať kolónie tak veľké, že sa z nich stáva skutočné „monštrum“.

V Blue Mountains v americkom štáte Oregon bol v roku 2001 nájdený hubový kmeň, ktorého vek sa odhaduje na najmenej 2 400 rokov, no v skutočnosti je ohromujúca jeho veľkosť:

9,65 štvorcových kilometrov, ktorá konkuruje menšej obci.

Podzemná huba rastie pozdĺž koreňov stromov extrémne pomaly, no úžasne efektívne a obklopuje celú oblasť. Rovnako tak aj jej oregonská verzia, ktorá bola zapísaná aj do Guinessovej knihy rekordov.

Vďaka svojej štruktúre ju možno považovať nie za množstvo húb, ale za jeden veľký živý organizmus. Odhaduje sa, že váži najmenej 7 tisíc ton, ale môže dosiahnuť až 32 tisíc ton, čo zodpovedá 160 vráskavcom. Nepredstaviteľne veľká!

Našťastie je úplne neškodná a keďže väčšina je pod zemou, je v podstate nepostrehnuteľná. Skupina lesníckych výskumníkov ich identifikovala, odobrala vzorky z rôznych miest a potom si uvedomila, že ide o jedného hrozného tvora.

Súvisiace články