Umelá inteligencia pomohla rozlúštiť tajomné klinové písmo
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: FreePik
Zabudnutý 3000 rokov. A predsa tu je. Vedci oznámili objav starovekej hymny, ktorá oslavuje Babylon – kedysi najväčšie a najvplyvnejšie mesto sveta.
Nový 250-veršový chválospev, nájdený na hlinenej tabuľke a napísaný klinovým písmom, vrhá nové svetlo na každodenný život, architektúru, prírodu a dokonca aj spoločenské postavenie žien v starovekej Mezopotámii.
V tieni Gilgameša
Hymna vznikla približne okolo roku 1000 pred Kristom a jej autorom bol pravdepodobne miestny básnik. Text oslavuje Babylon v období jeho rozkvetu – opisuje mestské stavby, rieku Eufrat prinášajúcu jar, zeleň polí aj kultúrne súžitie v rámci mestskej spoločnosti.
Zaujímavosťou je, že obyvatelia sú v hymne vykreslení ako úctiví voči cudzincom – čo vedcov prekvapilo, keďže podobné zmienky sú v mezopotámskej literatúre zriedkavé.
Ženy a kňažky v staroveku
Mimoriadnym objavom je aj opis ženských postáv – konkrétne ich rola ako kňažiek a účastníčok náboženských obradov. To je podľa vedcov jeden z prvých textových dôkazov, ktorý naznačuje, že ženy mali v náboženskom a spoločenskom živote významnejšiu úlohu, než sa dosiaľ predpokladalo.
Záchrana v poslednej chvíli
Hlinené tabuľky, na ktorých sa text zachoval, boli nájdené v oblasti Sippar a väčšina z nich bola rozbitá na fragmenty. Vedci z Mníchovskej univerzity (LMU) spolupracovali s irackými partnermi a pomocou umelej inteligencie dokázali fragmenty digitálne poskladať a rekonštruovať celý text.
„Bez AI by nám to trvalo desaťročia,“ povedal profesor Enrique Jiménez z LMU, ktorý projekt vedie.
Podľa neho je veľmi pravdepodobné, že hymna bola vo svojej dobe extrémne populárna, keďže fragmenty sa našli na viacerých miestach.
Babylon stále prekvapuje
Babylon, založený okolo roku 2000 pred naším letopočtom, bol skutočnou kolískou civilizácie. Stál pri zrode niektorých z najstarších literárnych diel, vrátane eposu o Gilgamešovi. Dnes sú jeho ruiny súčasťou svetového dedičstva UNESCO, no stále ukrývajú tajomstvá.
A tento objav je dôkazom, že staroveká literatúra ešte nepovedala posledné slovo.