Jasno
-2°
Bratislava
Lívia
20.2.2025
Záhadný objav v púšti: Masový hrob s egyptským amuletom
Zdielať na

Záhadný objav v púšti: Masový hrob s egyptským amuletom

Zdroj: FreePik

Nájdená hrobka odhaľuje mnohé o histórii regiónu.

V Izraeli sa podaril fascinujúci archeologický objav: 2 500 rokov staré pohrebisko objavené v Negeve vrhá nové svetlo na fungovanie starovekých obchodných ciest. Podľa Izraelského úradu pre starožitnosti (IAA) môžu hroby súvisieť s jemenskými, fénickými a egyptskými obchodnými karavánami, ktoré využívali púštnu oblasť ako križovatku.

Záhadná hrobka uprostred púšte

Vykopaný pohrebný komplex vyvoláva mnoho otázok. Prečo vznikol práve tu, v opustenej oblasti? Odborníci sa domnievajú, že mohlo ísť o miesto odpočinku a posledného odpočinku arabských obchodníkov vrátane jemenských cestovateľov.
Podľa Dr. Martina Davida Pasternaka a Dr. Tali Erickson-Gini, ktorí viedli vykopávky, je objav jasným dôkazom toho, že Negev (izraelská púšť) nebol len vstupnou bránou, ale aj živým miestom kultúrneho stretávania. Nálezy nájdené v hrobkách zo 7. až 5. storočia vytvárajú fascinujúci obraz bohatej histórie regiónu. Medzi objavenými predmetmi boli:

  • medené a strieborné šperky
  • alabastrové nástroje na výrobu kadidla
  • farebné kamenné korálky a vzácne mušle
  • egyptský amulet zobrazujúci boha Baša.

Egyptskí bohovia a stopy po obchodovaní s ľuďmi

Amulet Baša nájdený na nálezisku je mimoriadne zaujímavý, pretože Baš bol v starovekom Egypte ochrancom žien a detí. Podľa výskumníkov to zvyšuje možnosť, že v hrobkách mohlo odpočívať veľa žien a že karavány mohli byť zapojené do obchodovania s ľuďmi.

Podľa historických textov Minajci (jemenskí obchodníci v druhej polovici prvého tisícročia pred n. l.) kupovali ženy v Gaze, Egypte, Grécku, Moabe a Edóme. Jeden jemenský nápis spomína 30 žien kúpených v Gaze. Prítomnosť amuletu ďalej podporuje hypotézu, že medzi pochovanými v hroboch mohli byť aj otrokyne.

Jedinečný pohľad do starovekého sveta

Zvláštne umiestnenie hrobiek prispieva k záhade. Nenachádzajú sa v blízkosti žiadnych známych osád ani pevností, napriek tomu ležia na dôležitom obchodnom uzle, ktorý spájal cesty medzi údolím Arava a Negevskou plošinou. Výskumníci naznačujú dve možnosti:

  • Miesto bolo pohrebiskom obchodných karaván na dlhé vzdialenosti
  • Slúžilo ako hromadný hrob pre členov karavány, ktorá bola napadnutá.

Prezentácia objavu

V najbližších mesiacoch Izraelský úrad pre starožitnosti zorganizuje v Národnom archeologickom centre Jaya a Jeanie Schottensteinových sériu podrobných prednášok s názvom „Archeologické záhady“. Ako bude výskum pokračovať, možno sa odhalia ďalšie tajomstvá o dávnej minulosti Negevu.

Video o náleze: