Ukrajina používa neslávne známy systém rozpoznávania tváre na identifikáciu padlých ruských vojakov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Sergei Malgavko/TASS
Spoločnosť s názvom Clearview ponúkla ukrajinskej vláde bezplatné používanie svojej platformy s rovnakým názvom. V Ukrajine sa teraz používa systém na identifikáciu mŕtvych ruských vojakov a následné upovedomenie ich príbuzných.
Právno-technologická stránka s názvom Techdirt informovala, že Ukrajinci už využívajú firemnú databázu s desiatimi miliardami obrázkov. Dlhodobým cieľom spoločnosti je vedieť rozpoznať každého človeka na základe jeho portrétu. Zatiaľ však neboli prijaté žiadne správy, že by sa pomocou Clearview podarilo identifikovať mŕtvych. Michail Fedorov, ukrajinský podpredseda vlády a šéf digitálnej transformácie, povedal pre agentúru Reuters:
systém je navrhnutý tak, aby našiel účty padlých vojakov na sociálnych sieťach a informoval príbuzných, ako sa dostať k telu.
"Z úcty k matkám im túto informáciu zdieľame, aby aspoň vedeli, že ich synovia umreli, a že si môžu vziať ich pozostatky." O tom, ako to prebieha, sa veľa nevie. Fedorov tiež neprezradil, koľko padlých vojakov takto identifikovali, ani koľko príbuzných kontaktovali. Súdny expert pre agentúru Reuters uviedol, že mŕtvi sú najčastejšie identifikovaní pomocou odtlačkov prstov, DNA alebo stomatologických údajov, no získať takéto vzorky z minulosti nepriateľských vojakov môže byť náročné. Rozpoznanie tváre však sťažuje aj prázdny pohľad a bezvýrazná, prípadne poškodená tvár. To je dôvod, prečo americká armáda nepoužíva túto technológiu v takýchto situáciách, tvrdia, že ju odborníci neakceptujú.
Existujú dve obavy týkajúce sa fungovania Clearview: ako získavajú fotografie a nakoľko spoľahlivá je technológia, ktorú vyvinuli. V prípade Rusov tvrdia, že do svojho systému pridali dve miliardy obrázkov miestnej komunitnej platformy VKontakte. Podľa internetových zdrojov by služba mohla mať okolo pol miliardy registrovaných používateľov a stovky miliónov aktívnych používateľov po celom svete. Západné sociálne siete už predtým zakázali spoločnosti Clearview zhromažďovať tieto údaje. Nedávno sa však ukázalo, že spoločnosť investovala päťdesiat miliónov dolárov, aby aj v budúcnosti zhromažďovala stovky miliárd fotografií. Čo sa týka spoľahlivosti technológie, jeden muž nedávno strávil desať dní vo väzení pre chybu v programe. Policajný šéf vtedy uviedol, že ak by sa spoliehali výlučne na podobný softvér, mýlili by sa „v 96 percentách prípadov“.