Oceán namiesto Marsu: Objavte nový spôsob života pod vodou
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozrite si video aj o mužovi, ktorý strávil pod vodou 100 dní
Britská spoločnosť, ktorá vyvinula modulárne podvodné biotopy, tvrdí, že by mohli slúžiť na rôzne účely. Predstavte si, že by ste mohli žiť pod vodou nielen na pár hodín počas ponoru, ale aj počas dní, týždňov a mesiacov.
Spoločnosť zameraná na výskum oceánov a technológie plánuje spustiť svoj prvý biotop, Vanguard, do konca roka 2025.
Vanguard, s dĺžkou 12 metrov a šírkou 7,5 metra, je určený pre maximálne troch ľudí a bude operovať v hĺbkach až 100 metrov. Tento biotop slúži ako testovacia platforma pre väčší a sofistikovanejší Sentinel, ktorý bude uvedený do prevádzky v roku 2027.
Takto by mal vyzerať Vanguard:
Vanguard, DEEP's first underwater human habitat, will help develop the skills needed to build, deploy, and operate subsea habitats and support the people who live and work in them.
— DEEP (@UnumSumusMare) September 12, 2024
Read more: https://t.co/t4wc4BzAit#DEEP #UnderwaterHabitat #OceanEngineering pic.twitter.com/aGjJlfWsEY
Senitel si zas predstavujú takto:
![]()
Zdroj
Deep.com
Zatiaľ čo Vanguard je ideálny na krátkodobé misie pre profesionálnych potápačov, Sentinel bude slúžiť ako dlhodobá výskumná platforma, kde môže byť ubytovaných až šesť pasažierov na misie trvajúce až 28 dní v hĺbkach 200 metrov. Sentinel bude vybavený mokrými a suchými laboratóriami, ako aj mesačným bazénom – štruktúrou, ktorá umožní potápačom ľahko cestovať medzi oceánom a biotopom.
Spoločnosť je presvedčená, že podmorské biotopy budú pre globálne námorníctvo, ktoré monitoruje kritickú podmorskú infraštruktúru, veľmi užitočné. Sentinel by mohol slúžiť nielen ako podvodná výskumná stanica pre biológov študujúcich hlbokomorské ekosystémy, ale aj ako turistická atrakcia, podobná ponornému akváriu.
Technika podobná 3D tlačiarni
Podľa spoločnosti DEEP je Sentinel vyrobený pomocou techniky drôtovej aditívnej výroby, ktorú zabezpečuje šesť 3,5 metra vysokých robotov. Táto technika je podobná obrovskej 3D tlačiarni, avšak namiesto plastu sa používa kovový drôt, ktorý sa nanáša vrstva po vrstve, čím sa zaručuje, že štruktúra biotopu bude schopná odolať enormnému tlaku hlbokomorského prostredia.
DEEP zdôrazňuje, že podvodné biotopy môžu byť zmontované a premiestnené podobne ako Lego, vďaka svojej modulárnej a prenosnej konštrukcii. Kým konkrétne miesto nasadenia Vanguardu ešte nie je stanovené, DEEP je v rokovaniach s potenciálnymi klientmi v Európe, na strednom východe a v Severnej Amerike.