Jasno
-1°
Bratislava
Dezider
11.2.2025
Tento sliz zmení svet: Elektrina z každého ľudského kroku!
Zdielať na

Tento sliz zmení svet: Elektrina z každého ľudského kroku!

Zdroj: Imagine.Art

Sliz už dávno nie je len zábavnou rekvizitou z televíznych programov, vedci ho teraz skúmajú ako materiál s prelomovými vlastnosťami. Či už ide o medicínu, technológie alebo futuristické inovácie, jeho potenciál pripomína niečo priamo zo sci-fi.

Objav storočia?

Výskumníci z University of Guelph v Kanade vyvinuli inovatívny "sliz", ktorý pri stlačení vytvára elektrinu. Tento materiál má široké potenciálne aplikácie, od výroby čistej energie až po medicínske využitie.

Ako uvádza portál Gizmodo, prototyp je vyrobený z kyseliny olejovej (mastnej kyseliny, ktorá sa nachádza v olivovom oleji), aminokyselín (zložiek našich proteínov) a 90 % vody, čo znamená, že je úplne prirodzený a neškodný pre ľudské telo.

"Naše telo vytvára malé elektrické polia, ktoré priťahujú liečivé bunky k otvoreným ranám," povedala Erica Pensini, environmentálna inžinierka z University of Guelph a spoluautorka štúdie. "Vytvorením obväzu, ktorý by zintenzívnil toto elektrické pole, by teoreticky mohlo dôjsť k rýchlejšiemu hojeniu. Tento obväz by sa aktivoval našimi prirodzenými pohybmi a dýchaním."

Pozrite si video o objave využitia slizu:

Slizovitý materiál, ktorý vyvinul tím, by sa teoreticky mohol využiť aj v syntetickej koži, čo by pomohlo trénovať budúcich robotov na meranie pulzu pacienta. Ďalšou potenciálnou aplikáciou by mohli byť vložky do topánok na lepšie monitorovanie spôsobu chôdze.

Okrem toho vedci zistili, že je možné ovplyvniť kryštalickú štruktúru materiálu pomocou elektrického poľa. Vďaka synchrotrónu, ktorý údajne funguje ako super-mikroskop, vedci sledovali, ako sliz vytvára mikroskopické štruktúry, vrátane vrstvených, hubovitých a šesťuholníkových vzorov. Pozorovanie týchto procesov bolo fascinujúce a môže to mať veľký význam pre cielené podávanie liekov.

Elektrina vyrábaná z tlaku

Tento "magický" sliz má potenciál aj mimo medicínskeho sveta. Keďže dokáže generovať elektrinu, mohol by byť použitý napríklad v podlahách, kde by vytváral elektrinu z tlaku ľudí, ktorí po nich kráčajú.

Súvisiace články