Najdlhšia záchranná misia: V ľadovom pekle Antarktídy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: FreePik
Antarktída ich pohltila na 635 dní. Shackleton viedol najdlhšiu záchrannú misiu v dejinách a zachránil každého muža.
Cieľ bol odvážny – a smrteľne nebezpečný
Keď sa Ernest Shackleton vydal na svoju „kráľovskú transantarktickú expedíciu“, plánoval niečo, čo dovtedy nikto nedokázal – prejsť naprieč celou Antarktídou. Rok bol 1914 a s 28 mužmi na palube špičkovej lode Endurance dúfal, že prekoná 2800 km zamrznutej pustatiny. Netušil, že jeho meno sa zapíše do dejín úplne inak.
Loď pohltená ľadom
Už po dvoch mesiacoch sa loď dostala do ľadovej pasce vo Weddellovom mori. Ľad bol neúprosný. Najprv Endurance iba stála. Potom ju začalo trieštiť. Po desiatkach dní márneho čakania sa musela posádka vysťahovať a prežiť na ľadovci – v najnehostinnejšom prostredí planéty.
Boj o každú hodinu
Postavili si tábor na ľade, zabíjali čas cvičením a hrami, ale každý vedel, že loď je stratená. V novembri 1915 ľad trup úplne rozdrvil a pohltil. S jedlom na prídel, bez vyhliadky na záchranu, začal najdôležitejší boj: prežiť.
Tulene, tučniaky a člny medzi ľadmi
Po dlhých mesiacoch na ľade sa ten začal lámať. Shackleton nariadil ústup do troch záchranných člnov. Medzi ľadovými kryhami pádlovali na najbližšiu možnú pevninu – Sloní ostrov, 554 km od miesta, kde sa Endurance potopila. Tam konečne po 497 dňoch stáli opäť na zemi – no stále ďaleko od záchrany.
Posledná nádej: 1500 kilometrov v oceáne
Shackleton vedel, že pomoc nepríde. Na vlastnú päsť sa s piatimi mužmi vydal opraveným člnom na 1500 km dlhú plavbu cez rozbúrený oceán. Po dvoch týždňoch zakotvili na ostrove Južná Georgia – takmer zamrznutí a na konci síl.
Potom ešte museli prejsť 36 hodín peši cez hory a ľadovce, aby dosiahli veľrybársku stanicu – prvé miesto, kde mohli požiadať o pomoc.
Až na koniec sveta... a späť
Záchrana ostatných trvala tri mesiace. No 20. augusta 1916, 635 dní po vyplávaní z Anglicka, Shackleton zachránil každého jedného muža. Nik nezomrel. Žiadna expedícia odvtedy nepriniesla podobné svedectvo o vodcovstve, húževnatosti a odhodlaní prežiť.