Šok v Egypte: Pozostatky nepatria otcovi Alexandra Veľkého!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: FreePik
Kostra muža, ktorá bola pôvodne považovaná za pozostatky otca Alexandra Veľkého, sa ukázala byť telom neznámeho člena macedónskej kráľovskej dynastie. Hoci sa staroveké kosti nájdené vo Veľkej mohyle vo Vergine všeobecne spájajú s príbuznými legendárneho panovníka, presná totožnosť osoby pochovanej v hrobke zostáva nejasná.
Výskumy spochybňujú teóriu
Veľká mohyla vo Vergine, objavená v roku 1977 na severe Grécka, ukrýva niekoľko hrobiek, ktoré patria členom dynastie Argeovcov – zakladateľov Macedónskeho kráľovstva a významných postáv starovekého Grécka. Po rokoch vedeckých diskusií sa dlho predpokladalo, že Hrobka I obsahuje pozostatky Filipa II. Macedónskeho, jeho manželky Kleopatry a ich malého syna.
Podľa historických záznamov mala byť táto rodina zavraždená v roku 336 pred n. l. na rozkaz Filipovej predchádzajúcej manželky Olympie, čím mal byť pripravený priestor pre nástup jej syna Alexandra na trón. Najnovšie výskumy však spochybňujú túto teóriu. Analýza kostrových pozostatkov z Hrobky I naznačuje, že telo muža bolo pochované v období medzi rokmi 388 a 356 pred n. l. – teda ešte pred údajnou vraždou.
Pozrite si video o Alexandrovi Veľkom:
Zároveň sa zistilo, že detské pozostatky nájdené v hrobke patrili najmenej šiestim rôznym deťom, ktoré boli pochované niekoľko storočí po dvoch dospelých. Tieto mladé obete pochádzajú z obdobia približne medzi rokmi 150 a 130 pred n. l., teda z čias Rímskej ríše.
Predpokladá sa, že prístup do hrobky im umožnil otvor vytvorený keltskými vykrádačmi hrobov v 3. storočí pred n. l., ktorý zostal prístupný aj v rímskej ére.
Identita tak zostáva neznáma
Ešte významnejšie je, že tieto zistenia vylučujú možnosť, že by niektoré z detí pochovaných v hrobke mohlo byť potomkom údajne zavraždeného kráľovského páru. Na základe výsledkov výskumu autori konštatujú, že "predchádzajúce domnienky o tom, že pozostatky patria Filipovi II., jeho manželke Kleopatre a ich novonarodenému dieťaťu, už nie je možné vedecky obhájiť."
Presná identita pochovaných osôb tak zostáva neznáma, a odborníci sa zámerne vyhýbajú špekuláciám o totožnosti dospelého muža a ženy. S ohľadom na výnimočný charakter hrobky však vedci predpokladajú, že išlo o pohreb osoby vysokého spoločenského postavenia – pravdepodobne kráľa, ktorý zomrel v mladom až strednom veku a bol pochovaný niekoľko desaťročí pred smrťou Filipa II.