Zatiahnuté
Bratislava
Henrieta
28.11.2024
Tajomstvo Veľkej pyramídy v Gíze: Koľko strán má v skutočnosti?
Zdielať na

Tajomstvo Veľkej pyramídy v Gíze: Koľko strán má v skutočnosti?

Zdroj: FreePik

Zdá sa, že odpoveď je jednoduchá, ale prvá myšlienka je nesprávna.

Hoci boli egyptské pyramídy postavené pred tisíckami rokov, dodnes nám skrývajú mnoho záhad. Aj keď poznáme dátum ich výstavby a niektoré základné fakty, zostáva mnoho nezodpovedaných otázok. Čo sa ukrýva vo veľkej uzavretej dutine vo vnútri Veľkej pyramídy? Ako prepravovali stavebný materiál na miesto stavby pred viac ako 4500 rokmi? Ide o základné otázky, na ktoré dnes máme viac otáznikov než odpovedí.

Začnime však od základu: Koľko strán má Veľká pyramída v Gíze, najznámejšia egyptská pyramída?

Ak ste odpovedali štyri, mýlite sa. Ak ste povedali päť alebo tri, nielenže sa mýlite, ale pravdepodobne nie je geografia vašou silnou stránkou. Pravdou je, že Veľká pyramída v Gíze nie je klasická štvorboká pyramída, ale niečo oveľa zvláštnejšie.

Skutočná štruktúra pyramídy bola objavená až v roku 1926 vďaka modernej technológii. Vtedy si P. Groves, pilot britského kráľovského letectva, na leteckých fotografiách všimol, že strany pyramídy sú v strede výrazne preliačené.

Akio Kato, výskumník na Katedre matematiky a fyziky Univerzity Kanagawa v Japonsku, v štúdii z roku 2023 uviedol:

"Veľká pyramída v Gíze má neuveriteľne jedinečnú vlastnosť: všetky štyri jej strany sú mierne preliačené pozdĺž stredovej línie, od základne až po vrchol. Inými slovami, Veľká pyramída je konkávna osemboká pyramída, a nie tradičná štvorboká."

Konkávnosť pyramídy je však taká jemná, že zo zeme je úplne neviditeľná a dá sa zaznamenať iba z výšky.

 Prečo bola pyramída navrhnutá takto?

Presné dôvody sú stále neznáme. Podľa Katoovej štúdie by tieto preliačenia mohli zvýšiť stabilitu a dlhú životnosť stavby.

"Bočné vrstvy a spevnený základ boli potrebné pre dlhodobú stabilitu pyramídy proti silným prírodným silám – napríklad silnej gravitačnej záťaži, zemetraseniam a dažďovým búrkam. Takéto vrstvy sa časom stávajú pevnejšími, zatiaľ čo úplne vodorovné vrstvy by mohli slabnúť," napísal Kato.

To je obzvlášť zaujímavé, keďže výskumy ukazujú, že pyramída pravdepodobne odolala viac ako 500 prudkým dažďovým búrkam za posledných 4500 rokov. Jej súčasný stav je dôkazom vysokého architektonického majstrovstva egyptských inžinierov.

Či bol osemboký dizajn pyramíd úmyselným rozhodnutím alebo len dielom náhody, zostáva nezodpovedané. Starovekí egyptskí stavitelia často ponechávali prieduchy a miestnosti, ak ich považovali za nestabilné, takže je možné, že tieto preliačenia pôvodne riešili technický problém, no náhodou prispeli k trvácnosti stavby.

Veľká pyramída v Gíze:

Súvisiace články