Horor v Himalájach: Po náhlom roztopení jazera sa v ňom našlo 800 ľudských kostier
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: YouTube/Atlas Obscura
Odľahlé jazero ukryté v zasneženom údolí v indických Himalájach je plné stoviek ľudských kostier.
Jazero Roopkund sa nachádza na strmých svahoch jednej z najvyšších hôr v Indii. V závislosti od ročného obdobia a počasia sa jazero, ktoré je väčšinu roka zamrznuté, rozširuje a zmenšuje. Kostry vidno až keď sa topí sneh, niekedy je na nich aj mäso. Odhaduje sa, že doteraz sa tu našli kostry 600-800 ľudí. Samospráva ho v turistických propagáciách označuje ako „tajomné jazero“.
Viac ako polstoročie skúmali pozostatky antropológovia a vedci a o jazere plnom mŕtvych sa vynorilo mnoho otázok.
Kto boli títo ľudia? Kedy zomreli? Ako zomreli? Odkiaľ prišli?
Stará teória spája pozostatky s indickým kráľom, jeho manželkou a ich sprievodcami, ktorých zabila strašná fujavica. Existuje teória, že niektoré pozostatky pochádzajú od indických vojakov, ktorí sa v roku 1841 pokúsili napadnúť Tibet, ale boli odrazení. Viac ako 70 vojakov bolo potom nútených nájsť cestu domov cez Himaláje, pričom cestou zomrelo.
Podľa inej teórie mohlo ísť o „cintorín“, kde boli pochované obete epidémie.
Odborníci geneticky analyzovali a skúmali uhlíkom 38 tiel nájdených v jazere, vrátane pozostatkov 15 žien - niektoré pochádzajú z obdobia spred približne 1200 rokov. Zistili, že mŕtvi sú geneticky rôznorodí a ich úmrtia delilo v čase až tisíc rokov. To vyvracia akékoľvek vysvetlenie, ktoré spája mŕtvych s jedinou katastrofickou udalosťou.
"Stále nie je jasné, čo sa stalo pri jazere Roopkund, ale teraz si môžeme byť istí, že smrť týchto jedincov nemožno vysvetliť jedinou udalosťou."
Čo je však ešte zaujímavejšie, genetická štúdia zistila, že mŕtvi pozostávali z niekoľkých skupín ľudí: jedna skupina ľudí mala genetiku podobnú súčasným ľuďom žijúcim v južnej Ázii, zatiaľ čo druhá bola „úzko príbuzná“ ľuďom žijúcim v modernej dobe. Európy, najmä Grécka a tých, ktorí žijú na ostrove Kréta.
Tiež sa nezdá, žeby boli ľudia z južnej Ázie z rovnakej etnickej skupiny. Cestovali teda tieto rôzne skupiny ľudí k jazeru v menších skupinách počas niekoľkých stoviek rokov? A zomreli niektorí v rovnakom čase? Neexistuje žiadna konkrétna odpoveď, len veľa kostier. Desivé.