Úchvatné zábery Slnka: Stoja za bližšie preskúmanie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: FreePik
Európska vesmírna agentúra zverejnila snímky Slnka s najvyšším rozlíšením, aké boli kedy urobené, a ktoré si môžete priblížiť. Ľudstvo by sa tak mohlo priblížiť k pochopeniu podstaty tejto hviezdy.
Sonda Solar Orbiter Európskej vesmírnej agentúry (ESA) pozoruje Slnko od roku 2020 a už stihla urobiť niekoľko vzrušujúcich snímok. Zaznamenala napríklad dážď padajúci na Slnko. ESA teraz zverejnila nové snímky hviezdy, ktoré ju tentoraz zobrazujú v doteraz nevídanom rozlíšení.
Polarimetrický a helioseizmický prístroj (PHI) vesmírnej sondy je zodpovedný za štúdium povrchu Slnka prostredníctvom jeho snímania, merania sily a zmien magnetického poľa a pohybu jeho povrchu. Spolupracuje aj so zariadením EUI (Extreme Ultraviolet Imager), ktoré sníma atmosféru Slnka.
Podľa ESA boli snímky zhotovené 22. marca 2023 vo vzdialenosti menej ako 74 miliónov kilometrov od Slnka. Vzhľadom na blízkosť bolo potrebné zhotoviť niekoľko fotografií a následne ich softvérovo spojiť. Každý z teraz zverejnených záberov sa skladá z 25 snímok, ktoré odhaľujú hviezdu v bezprecedentnom rozlíšení.
Podľa Daniela Müllera, vedca spolupracujúceho s tímom Solar Orbiter, je mapovanie magnetického poľa Slnka kľúčom k pochopeniu fungovania hviezdy zo strany vedy. Teraz zverejnené snímky ukazujú, ako magnetické pole funguje.
Na snímkach sú zobrazené aj slnečné škvrny - oblasti, ktoré sú chladnejšie ako ich okolie, a preto sa javia tmavšie - a plazma okolo nich. Tá pri rotácii Slnka migruje po povrchu telesa.
Ak si chcete pozrieť pôvodné snímky vo vysokom rozlíšení, kliknite sem.