Skoro jasno
19°
Bratislava
Jakub
25.7.2025
Hlasy starodávnych jazykov ožívajú: Čo sme sa dozvedeli?
Zdielať na

Hlasy starodávnych jazykov ožívajú: Čo sme sa dozvedeli?

the-sound-of-ancient-languages

Zdroj: FreePik

Počuli ste niekedy staroveký jazyk? Vďaka umelej inteligencii ho môžete nielen čítať, ale aj počuť.

Ako zneli hlasy ľudí, ktorí písali klinovým písmom alebo budovali pyramídy? Nový AI projekt sa pokúsil rekonštruovať výslovnosť jazykov, ktorými sa nehovorí už tisícročia. Výsledok je fascinujúci – a miestami mrazivý.

Hlasy z minulosti

Viete si predstaviť, ako znelo staroveké zaklínadlo alebo egyptská modlitba pred 3000 rokmi? Tieto jazyky boli dlho tichými svedkami minulosti – vedci ich síce dokázali preložiť, ale ako presne zneli, to bolo vždy predmetom dohadov.

YouTube kanál EquatorAI teraz vo virálnom videu ukázal, že umelá inteligencia už dokáže nielen analyzovať staroveké písmo, ale aj syntetizovať jeho pravdepodobnú výslovnosť. Video ponúka rekonštrukcie výslovnosti dávnych jazykov, vrátane akkadčiny, sumerčiny, staroegyptčiny, sanskritu či staroperzštiny.

Ako to funguje?

AI modely použité na tento účel boli trénované na historických textoch, fonetických pravidlách a poznatkoch lingvistov. Tieto algoritmy dokážu zohľadniť typické hláskové systémy daného obdobia, štruktúru slova a dokonca aj dobové zvyky rečníkov.

Na základe toho potom AI vygenerovala nielen transkripciu, ale aj audio výstup – teda hlas, ktorým by mohol hovoriť napríklad egyptský pisár alebo mezopotámsky kňaz. Zvukové ukážky vo videu sú sprevádzané aj historickým kontextom a vizuálmi starovekých pamiatok.

Najväčšie prekvapenie?

Mnohé z týchto jazykov znejú omnoho „ľudskejšie“, než by sme čakali. Niektoré pripomínajú balkánske alebo semitské jazyky, iné znejú akoby vystrihnuté z fantasy filmu. Fascinujúce je, ako silne dokáže hlasová rekonštrukcia evokovať atmosféru dávnych kultúr.

Týmto spôsobom sa mení aj náš vzťah k histórii – z pasívneho čítania sa stáva viaczmyslový zážitok. Hlas z minulosti má silu prebudiť dávno zabudnuté príbehy.

Ešte to nie je dokonalé

Samozrejme, AI výslovnosť nie je stopercentne presná. Je to skôr rekonštrukcia na základe najlepšie dostupných dát. No fakt, že dnes dokážeme vôbec niečo takéto vytvoriť, ukazuje, kam sa technológie posunuli – a ako blízko sme k tomu, aby archeológia a AI spojili sily pri objavovaní minulosti.

Súvisiace články