Zatiahnuté
Bratislava
Vanda
7.2.2025
Náraz asteroidu: Mesiac získal dva gigantické kaňony
Zdielať na

Náraz asteroidu: Mesiac získal dva gigantické kaňony

Pozrite si tiež archívne video o čínskej sonde na Mesiaci.

Americkým vedcom sa podarilo odhaliť tajomstvo vzniku mesačných kaňonov Vallis Schrödinger a Vallis Planck.

Južný pól Mesiaca je mimoriadne fascinujúca oblasť s divokým terénom. Už skôr sa zistilo, že sa tam nachádzajú vrcholy vyššie ako Mount Everest. Najnovší výskum však odhalil aj kaňony hlbšie než slávny Grand Canyon. Výsledky štúdie boli publikované v magazíne Nature Communications.

Podľa údajov z lunárnej sondy NASA Lunar Reconnaissance Orbiter dokážu asteroidy letiace extrémnou rýchlosťou za pár minút vyhĺbiť obrovské kaňony na mesačnom povrchu. Vedci skúmali dva takéto útvary – Vallis Schrödinger (270 km dlhý, 2,7 km hlboký) a Vallis Planck (280 km dlhý, takmer 3,5 km hlboký). Pre porovnanie, Grand Canyon má síce dĺžku 446 km, no jeho hĺbka je len 1,9 km.

David Kring, vedec z Universities Space Research Association (USRA), vysvetľuje, že približne pred 4 miliardami rokov asteroid alebo kométa preletela nad južným pólom Mesiaca a narazila do jeho povrchu rýchlosťou asi 55 000 km/h. Náraz v priebehu menej ako 10 minút vytvoril dva spomínané kaňony.

Vedci sa domnievajú, že táto katastrofa zároveň vytvorila aj Schrödingerovu panvu – 320 km široký kráter nachádzajúci sa asi 600 km od južného pólu Mesiaca. Analýza fotografií pomohla odhaliť súvislosti medzi týmto obrovským dopadom a vznikom mesačných kaňonov.

Počas dopadu sa mesačné úlomky pohybovali rýchlosťou až 3600 km/h, čo len podčiarkuje obrovskú silu tohto vesmírneho stretnutia. Gareth Collins, spoluautor štúdie, dodáva, že tento náraz mohol byť podobný tomu, ktorý spôsobil vyhynutie dinosaurov na Zemi. Na vytvorenie mesačných kaňonov bolo potrebných asi 130-násobne viac energie, než obsahuje všetok jadrový arzenál súčasného sveta.

Súvisiace články